Rusya, ABD, Avustralya ve İngiltere’yi üçlü savunma ittifakını (AUKUS) başlatarak, cepheleşmenin uzun yıllar sürmesi için zemin oluşturmakla suçladı.

AFP’nin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün başkent Moskova’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Anglo-Sakson dünyası, AUKUS gibi blokların oluşturulması ve NATO askeri altyapısının Asya’ya ilerlemesi yoluyla uzun yıllar sürecek bir cepheleşme için çok ciddi bir girişimde bulunuyor” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, bugün Çin’in Hint-Pasifik bölgesindeki emellerine karşı büyük bir adım olarak Avustralya’ya nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar (SSN-AUKUS) tedarik etme planını ayrıntılarıyla açıkladı.

Avustralya Başbakanı düzenledikleri basın toplantısında, bu planın ülkedeki ana denizaltı üssünü ve denizaltı inşaat tersanelerini genişletmek ve vasıflı işçileri eğitmek için dört yılda 6 milyar Avustralya doları (dört milyar dolar) yatırımla başlayacağını söyledi.

Albanese, bunun Avustralya tarihinde bir kalemde yapılmış en büyük savunma yatırımı olduğunu da ekledi.

Avustralya, 18 ay önce ABD ve İngiltere ile AUKUS ittifakına katıldı.