Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Libya'da yaklaşık 2,5 ton uranyum cevherinin kaybolduğunu açıkladı. Söz konusu uranyumun ne zamandır kayıp olduğu ise açıklanamıyor.

UAEA Başkanı Rafael Grossi, ülkeye giden gözlemcilerin, yeri gizli tutulan bir bölgedeki 10 varil uranyumun kaybolduğunu bildirdiğini söyledi.

Kayıp uranyum nükleer güvenlik endişesi yanında radyolojik olarak da tehlike doğuruyor.

UAEA daha önceden bulunduğu bölgeden kaybolan uranyumla ilgili daha detaylı bilgi toplamaya çalışacaklarını açıkladı.

Uranyumun ne zamandır kayıp olduğu da bilinmiyor. Gözlemciler bölgeyi geçen yıl ziyaret etmek istemiş ancak ülkede sürmekte olan çatışmalar nedeniyle gidememişlerdi.

Uranyumun bulunduğu bölgenin adı verilmezken, "hükümet" kontrolü altında olmayan bir bölge olduğu belirtildi.

Rusya Başbakanı Mişustin: Batı’nın Rusları hedef alan yaptırımları başarısız oldu Rusya Başbakanı Mişustin: Batı’nın Rusları hedef alan yaptırımları başarısız oldu

Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana istikrar sağlanamadı. Başkent Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti ile doğuda Tobruk'taki Temsilciler Meclisi arasındaki anlaşmazlıklar devam ediyor.

Uranyum

Uranyum, radyoaktif bir kimyasal elementtir. Simgesi "U"dur. 1789 yılında Martin Heinrich Klaaproth tarafından keşfedilmiş ve 1841 yılında Eugene-Melchior Peligot tarafından izole edilmiştir.