Milletvekilleri ve bürokratlara hitaben yıllık konuşmasını yapan Lukaşenko, Moskova'nın nükleer silah yerleştirme planının batının tehdidi altında olan Belarus'un korunmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Lukaşenko "Bana inanın, sizi hiç aldatmadım. Belarus'u işgal etmeye, ülkemizi yok etmeye hazırlanıyorlar," ifadelerini kullandı.

Lukaşenko, "Kimseye şantaj yapmak veya tehdit etmek istemiyorum. Belarus devletinin güvenliğini ve Belarus halkının huzurunu sağlamak istiyorum," dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hafta sonunda Belarus'a taktik nükleer silahlar konuşlandıracaklarını söylemişti. Gerçekleşmesi durumunda Rusya, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından bu yana ilk defa sınırları dışında bir yere nükleer silah göndermiş olacak.

Putin'le ihtiyaç halinde daha yıkıcı olan stratejik nükleer silahları da yerleştirme kararı alabileceklerini belirten, Lukaşenko ayrıca Ukrayna'da hemen koşulsuz ateşkes sağlanması gerektiğini aksi taktirde Rusya'nın en korkunç silahlarını kullanmak zorunda kalacağını belirtti.

Belarus lideri, "Nükleer bir gücü yenmeniz imkansız. Eğer Rus liderler durumun ülkenin bekasının tehdit etmeye başladığını düşünürse en korkunç silahını kullanacaktır. Buna izin verilemez," sözlerini sarf etti.