Szijjarto Salı günü Budapeşte'de gazetecilere yaptığı açıklamada "Eğer bir hareketlenme olursa, Macaristan'ın hiçbir ülkenin üyeliğini geciktirmeyeceğine dair sözümüzü elbette tutacağız" dedi ve önümüzdeki günlerde Türk muhataplarıyla "yakın ve sürekli" temas halinde olacağını sözlerine ekledi.

Türkiye ve Macaristan, önümüzdeki hafta Vilnius'ta yapılacak zirve öncesinde İsveç'in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne katılma teklifini onaylamaları için baskı altında.

Beşiktaş kongresinde rezalet: "Filistin falan şu an gündemimizde değil" Beşiktaş kongresinde rezalet: "Filistin falan şu an gündemimizde değil"

Bugüne kadar NATO'nun 31 üyesinden 29'u İsveç'in üyeliğini onaylarken Macaristan Türkiye ile birlikte bekletmeye devam ediyor.

Szijjarto Türk mevkidaşı ile çok sayıda telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Szijjarto, Türkiye'nin NATO üyeliği konusundaki çıkmazı aşma çabaları konusunda önümüzdeki günlerde "İsveçlilerin yanı sıra NATO liderleriyle de istişarelerde bulunacağını" kaydetti.

Macaristan, Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı muhalefetini, Türkiye'nin de muhalefetini kaldıracağının anlaşılması üzerine Mart ayında geri çekmişti.
GDH