Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkaran reform tasarısını Meclis oylamasına sunmadan Anayasa'nın 49 maddesinin 3. fıkrasını uygulayarak yürürlüğe koyma kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Macron'un, Meclis’te bugün tasarının kabul edilme ihtimalinin düşük olması üzerine bu yönde bir karar aldığı tahmin ediliyor.

Anayasa'nın 49. maddesinin 3. fıkrası, bir yasa tasarısının oylanmadan Meclis'ten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi vermesine olanak sağlıyor. Gensoru önergesi meclisteki milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alırsa hükümet düşüyor.

Gensoru önergesi, mecliste çoğunluk tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı mecliste oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senatonun önüne geliyor.

Bu arada hükümetin oylama yapmadan tasarıyı geçirme kararının açıklanmasının ardından aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen, iktidar aleyhine gensoru verdiğini açıkladı.      

Fransa’da emeklilik yaşını kademeli olarak 64'e çıkarmayı hedefleyen reforma ilişkin yasa tasarısının nihai olarak bugün Meclis’te görüşüldükten sonra oylanması bekleniyordu. 

Kuzey Kore: ABD ve Güney Kore’ye nükleer saldırı için hazır ol emri verdik Kuzey Kore: ABD ve Güney Kore’ye nükleer saldırı için hazır ol emri verdik

Macron'un ısrarla kabul edilmesini istediği emeklilik reform tasarısı dün Senato’da ikinci kez oylanarak kabul edilmişti.

Reforma ilişkin yasa tasarısıyla ilgili uzlaşı, Meclis ve Senato üyelerini bir araya getiren ortak komisyonda bugün kabul edilmişti.

Buna rağmen iktidar partisinin Meclis’te çoğunlukta olmaması ve diğer muhafazakar partilerin uzlaşı metnine ne kadar destek vereceği konusundaki belirsizlik Macron'un Anayasa'nın 49. maddesinin 3. fıkrasının işletilmesini zorunlu kıldı.

Son anketler seçmenlerin tasarıya önemli oranda karşı çıktığını gösterirken, sendikalar grev ve protestoların süreceği uyarısında bulunuyor.

Ülkenin sol eğilimli en büyük işçi sendikaları konfederasyonlarından CGT Başkanı Philippe Martinez, basına yaptığı açıklamada “Yasa geçse de mücadelemiz sürecek.” diyerek grevlerin devam edeceği tehdidinde bulundu.

Euronews