İBDA'cılara Ceza Yağdı!

33 Müslümana ceza!

Mahkeme ve Cezaevi 26.12.2013, 18:19 14.07.2015, 03:15
İBDA'cılara Ceza Yağdı!
 14 yaşında irticai faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla idamla yargılanan ve hayatının en güzel yıllarında 10 sene cezaevinde kaldıktan sonra serbest kalan Yakup Köse'nin Noel Baba Operasyonu sırasında yangın ve isyan çıkardığı iddiasıyla açılan davası Yargıtay'da onaylandı. Tekrardan cezaevine girecek ve 4 yıl daha cezaevinde yatacak olan Köse ve 32 arkadaşı, yerel mahkemenin 2 hafta içerisinde vereceği karar ile cezaevine konulacak.

Yakup Köse, 'Bu ceza güçlenen Türkiye üzerinde psikolojik travma oluşturmak isteyenlerin etkisiyle verildi. Bu ceza Türkiye'ye verilmiştir. Bugün hükümete operasyon yapanlar bize bu cezayı verenlerle aynı odaklar' şeklinde konuştu. Kendisi gibi aynı davadan yargılanan Tayyar Tercan'ın davayı izlediğini ve Yargıtay'daki davanın 30 saniye sürdüğünü belirten Köse, en uzun cezayı ise 11.5 yıl ile Mehmet Fırat ve Kazım Albayrak'ın aldığını söyledi.

Çevik Bir'in tutuklu olarak yattığı cezaevine kitabını gönderdiğini söyleyen Köse, 'Kitabın kapağına '28 Şubat'ın mağdur çocuğundan kudretli Paşa'sına' diye yazmıştım' şeklinde konuştu. Aralarında düzenini kurmuş memur ve işçilerin bulunduğu ceza alan 32 kişiden bir kısmının da halen cezaevinde olduğunu söyleyen Köse, 'İyi halden cezası kısaltılan ve tahliyesine birkaç yıl kalanlar vardı. Şimdi onlar hem 4-5 yıl ceza aldı hem de iyi halden kısaltılan cezaları yine uzun haline çevrildi. 1996'dan beri yatan İsmail Uysal, Cihat Özpolat ve Ali Acar var. Onlar yatmaya devam edecek. Eğer süreç bu şekilde devam ederse yardım kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarına kadar operasyon yapılabilir ve bu süreç darbeye kadar gidebilir' dedi.
28 Şubat mağdurlarının yeniden mahkum olması akıllara 28 Şubat davasını da getirdi. Tutuklu sanığın kalmadığı davada, aralarında Çevik Bir'in de bulunduğu tutuklu 5 sanığın, adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verilmişti. Tahliye edilen isimler şöyle: Çetin Doğan, Çevik Bir, Erol Özkasnak, İdris Barış Koralp ve Kenan Deniz. Davanın bir önceki duruşmasında da emekli Orgeneral Orhan Yöney, Şükrü Sarıışık ve bazı emekli askerler adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Cezalar ise şöyle:

Baran Dergisi yayın kurulu üyesi Kâzım Albayrak 11 yıl 6 ay 10 gün, 

Mehmet Fırat ile Abdurrahman Kabalcı 10 yıl 6 ay 1 gün, 

İsmail Uysal ile Özcan Gümüşoluk 7 yıl 4 ay, 

Ayhan Sönmez, Salih Tatlı, Salih Bilen, Bünyamin Demir, Yılmaz Dalyan, Okan Gültekin, Haruni Reşit Akkoyunlu, Osman Nuri Çolaklı, Muhammet Emre Aslan, Tayyar Tercan, Ercan Bucak, Cihat Özbolat, Halil Kantarcı, Mustafa Ayyıldız, Aydın Alkan, Sait Dursun Deliktaş, Yakup Köse, Murat Küçük, Bünyamin Eser, Müttalip Sanır, Kadir Karamustafa, Umut Demir, Fevzi İşalmaz, Mustafa Tanrıkulu, Ali Acar, İbrahim Taştan ve Bayram Taştan 6 yıl 8 ay...

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak 06:34
Güneş 08:05
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü