Dünya Sağlık Örgütü Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ekvator Ginesi'ndeki Marburg virüsü salgınından ölenlerin sayısının 20'ye yükseldiğini söyledi.

Neredeyse Ebola kadar ölümcül olan bu hemorajik ateş vakaları, 7 Ocak'ta bilinen ilk ölümlere neden olduğu Kie-Ntem eyaletinden, Orta Afrika ülkesinin ekonomik başkenti Bata'ya sıçradı.

DSÖ yaptığı açıklamada, "büyük ölçekli bir salgın ve can kaybını önlemek için yoğun müdahale çabaları" gerektirdiğini söyledi.

Ekvator hükümeti internet sitesinde, "11-20 Mart arasında 8 vaka doğrulandı ve 6'sı öldü." dedi. Son resmi ölü sayısı 28 Şubat'ta 11 olarak kaydedilmişti.

DSÖ, "Bugüne kadar 20 olası vaka ve 20 ölüm var" dedi ve yeni vakaların Kamerun ve Gabon ile uluslararası sınırı olan Kié-Ntem, Litoral ve Centro Sur eyaletlerinde bildirildiğini sözlerine ekledi.

Salgın şu anda doğudan Atlantik Okyanusu'na kadar dört anakara eyaletinin üçünde şiddetleniyor. Hükümete göre, Gine Körfezi'ndeki yaklaşık 250.000 nüfuslu liman kenti olan Bata'yı etkisi altına almış durumda.

Tanzanya ayrıca Salı günü 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir Marburg salgınının başladığını duyurdu.

Virüs insanlara meyve yarasaları tarafından bulaşıyor ve insanlarda enfekte kişilerin vücut sıvıları veya yüzeyleri ve malzemeleriyle doğrudan temas yoluyla yayılıyor. Vaka ölüm oranı % 88'e kadar çıkıyor.

Virüs için onaylanmış bir aşı veya antiviral tedavi yok. Bununla birlikte, destekleyici bakım - oral veya intravenöz rehidrasyon - ve spesifik semptomların tedavisinin, hayatta kalma şansını arttırdığı söyleniyor.