Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan'ın "casusluk" suçundan yargılandığı davaya devam edildi.

Ankara 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde kapalı görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Gürcan ve avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı, dava dosyasına gelen evrakın okunmasının ardından sanık ve avukatlarına söz verdi.

Sanık avukatları, heyetin asıl üyesi olan ve mazereti nedeniyle duruşmada hazır bulunmayan üye hakimin olduğu duruşmada savunma yapmak istediklerini ifade etti.

Bunun üzerine karar çıkması beklenen dava, 15 Haziran'a erteledi.

Ne olmuştu?

Bilderbergci Ali Babacan'ın DEVA partisinin kurucu üyesi olan Metin Gürcan, 26 Kasım 2021'de gözaltına alınmış ve casusluk suçlamasıyla tutuklanmıştı. Türk mahkemelerinde klasikleştiği üzere Gürcan başka bir mahkeme tarafından 11 Mayıs 2022'de tahliye edildi. Gürcan, savcılığın itirazı üzerine 13 Mayıs 2022'de yeniden tutuklandı. 15 Haziran 2022 günü görülen duruşmada, Gürcan hakkında ikinci kez tahliye kararı verilmişti.

Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Gürcan'ın para karşılığında "Türkiye'nin bazı ülkelerde konuşlu askeri birlikleri", "Afrin operasyonu öncesi yaşananlar", "Türkiye'nin Libya ve Suriye'deki etkinliği", "insansız hava araçlarını ihraç etmek isteyen ülkeler", "S-400'lerin konumlandırılması" ile "PKK elebaşılarının konumlarının belirlenmesine yönelik saha çalışmaları" gibi bilgileri, yabancı diplomatlara aktardığı öne sürülmüştü.

Savunma yapan Gürcan ise, sızdırdığı bilgilere rapor ismini verip İtalyan ve İspanyol iki diplomat için telif karşılığında rapor ve analiz hazırladığını, raporlardaki bilgileri de açık kaynaklardan derlediğini iddia etmişti. 

Gürcan, "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama" suçundan müebbet, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme" suçundan ise 35 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanıyor.