Türk savunma sanayiinin en büyük projesi konumunda bulunan Milli Muharip Uçak, 16-17 Mart 2023 tarihleri taksi testlerini başarıyla gerçekleştirmişti. 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak’ın pist üzerinde ilerlediği o tarihi anlara ilişkin video görüntülerini paylaştı.

Başkan Demir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Milletimizin heyecanla, dünyanın merakla beklediği, Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan’ın canlı yayında ilk kez izlettiği bekâ projemiz Milli Muharip Uçak’ımızın ilk görüntüleri!” ifadelerinde bulundu.

MMU kendi kamuflajına kavuştu

Milli Muharip Uçak’ın piste çıktığı özel görüntülere ise SavunmaSanayiST.com ulaştı. Görüntülerde Milli Muharip Uçak’ın, gri boyamasına kavuştuğu, hava alıkları ile radom kısımlarının ise daha açık bir renge boyandığı görüntülendi.

İlk uçuş bu yıla çekildi

Türkiye’nin milli imkanlarla kendi 5. nesil savaş uçağını geliştirmesinin hedeflendiği Milli Muharip Uçak Projesi, 5 Ağustos 2016 tarihinde başlatıldı. 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedeflenen Milli Muharip Uçak’in ilk uçuş tarihi, geçtiğimiz haftalarda 2023’yılının sonuna çekildi. Taksi testini başarıyla tamamlayan Milli Muharip Uçak’ın, bu yıl ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

MMU’nun teknik özellikleri

Kaynak: SavunmaSanayiST.com