Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde İsrail-Filistin geriliminin azaltılması için aralarında ABD'nin de bulunduğu 5 ülkeden heyetlerin katılımıyla "dostlar alışverişte görsün" kabilinden bir güvenlik zirvesi düzenleniyor. Oysa herkes İsrail'in güç kullanmadan durdurulamayacağını ve bölgede Müslümanlara yönelik sistematik zulmün İsrail İslâm topraklarından sökülüp atılmadıkça sona ermeyeceğini biliyor.

Scholz’a göre 'Deutsche Bank' için endişelenmeye gerek yokmuş Scholz’a göre 'Deutsche Bank' için endişelenmeye gerek yokmuş

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Şarm eş-Şeyh bugün Mısır, Filistin, İsrail, Ürdün ve ABD'den üst düzey siyasi ve güvenlik yetkililerinin katılımıyla 5'li bir toplantıya ev sahipliği yapıyor." ifadelerine yer verdi.

Ebu Zeyd, Şarm eş-Şeyh'teki güvenlik zirvesinin hedefine ilişkin ise "Toplantı, Filistin ile İsrail arasında sükuneti sağlama çabalarını desteklemek amacıyla düzenleniyor." ifadelerini kullandı.

İsrail'in gerilimi tırmandıran adımları ve güvenlik zirveleri

İsrail ile Filistin arasındaki gerilimi azaltmayı hedefleyen güvenlik zirvesinin ilki Ürdün'ün Akabe kentinde 26 Şubat'ta düzenlenmişti.

Akabe'de Filistin, İsrail, Ürdün, ABD ve Mısır'ın katılımıyla düzenlenen güvenlik toplantısı sonrası yayımlanan kapanış bildirisinde, "Filistin yönetimi ile İsrail hükümetinin, tek taraflı eylemleri 3 ila 6 ay durdurmaya hazır olduklarını teyit ettiği" belirtilmişti.

Tek taraflı eylemlerin durdurulmasının, İsrail hükümetinin, 4 ay boyunca yeni yerleşim birimi inşasını tartışmaya açmaması ve 6 ay boyunca kaçak yerleşim birimlerine onay vermemesini içerdiği kaydedilmişti.

Akabe'de ayrıca ikinci bir toplantının Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde yapılması kararlaştırılmıştı.

Ancak İsrail, işgal altında bulunan Batı Şeria'daki baskınlarına devam etmiş, baskınlar ve çıkan olaylarda çok sayıda Filistinli hayatını kaybetmişti.

Filistin'de ikilem

Filistin'de Şarm eş-Şeyh kentinde yapılması planlanan güvenlik zirvesine ilişkin Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yaptığı açıklamada Filistin yönetiminin zirveye katılacağını açıklamıştı. Ancak Hamas ise, yaptığı yazılı açıklamada Filistin yönetimine zirveye katılmama çağrısı yapmıştı.