Moritanya'da 123 binden fazla çocuk, şiddetli akut yetersiz beslenmeden muzdarip. 

Moritanya ile ilgili bir UNICEF raporu yayınlandı. 

Raporda, her üç çocuktan ikisinin anemiden muztarib olduğu ve her dört Moritanyalı çocuktan birinin büyüme geriliği yaşadığı belirtildi.

Bu kötü tablo UNICEF'i gıda takviye stratejisini yeniden canlandırmanın yollarını tartışmak üzere Moritanya Sağlık ve Ticaret Bakanlığı ve ilgili birçok hükümet ve sivil toplum kuruluşuyla bir toplantı yapmaya sevk etti.

Açıklanan bilgilere göre bu toplantının amacı, ilgili makamları durum hakkında bilgilendirmek ve çocukların, kadınların ve en savunmasız toplumsal grupların acılarına son vermek için gıda takviyelerinin yeniden canlandırılmasını sağlamaktır.

Moritanya'daki sağlık politikası, çocuklar ve anneler arasındaki yetersiz beslenmeyi tespit etmek için ulusal projeler üretiyor.

Avrupa borsası haftaya düşüşle başladı: Credit Suisse hisseleri yine dipledi Avrupa borsası haftaya düşüşle başladı: Credit Suisse hisseleri yine dipledi

Bu projelerin sonuncusu, insan kaynaklarından 2 bin sağlık asistanının seferber edildiği Moritanya genelinde 630 bin çocuğu hedef aldı.

Proje kapsamında, altı ay ile beş yaş arasındaki binlerce çocuğa A vitamini ve bağırsak kurdu önleyici verildi.

Çocuklarda yetersiz beslenmeyle mücadele alanında çalışan ve halk sağlığı uzmanı olan Muhammed Cub, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

A vitamini eksikliği çocuk hastalıklarının başlıca nedenlerinden biridir ve bu vakalar genel olarak Afrika'da, özellikle Moritanya gibi altı yaşın altındaki çocuklar için yüzde 15, beş yaşın altındaki çocuklar için yüzde 74 gibi yüksek oranlar kaydeden kurak bölgelerde yaygındır. 2021 yılı anket oranlarına göre ülkedeki yetersiz beslenme, Dünya Sağlık Örgütü'nün yüzde 12 ve yüzde 2 olarak belirlediği sınıra yakın rakamlar olan genel yetersiz beslenmenin yüzde 11,1'i ve akut yetersiz beslenmenin yüzde 1,9'udur.

Moritanya'daki binlerce yoksul ailenin ekonomik koşullarının kırılganlığı, ülke içindeki yaşam standartlarını etkilemesi nedeniyle, anne sağlığının gelişmişlik göstergelerine açıkça gölge düşürüyor.

Moritanya Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Toto Ahmed Ceddu şunu aktardı:

Sağlık ve beslenme konusunda farkındalığı artırmak, hamile kadınlara ücretsiz tıbbi danışmanlık sağlamak ve doğum sonrasına kadar onlara bakım sağlamak için net bir strateji geliştirmek adına ilgili kurumlara çağrıda bulunmak istiyorum. Özellikle ücra köylerde çalışanlar olmak üzere sağlık hizmeti sağlayıcılarının becerilerinin geliştirilmesi, kadın ve çocuklara daha iyi bakım sağlanmasına yardımcı olacaktır.

UNICEF tahminlerine göre, Moritanya'daki bebek ve çocuk ölüm oranları 1990'da bin doğumda 118 iken 2017'de bin doğumda 79 oldu.

Sağlık Danışmanı Sidi el-Feth yanlış beslenme alışkanlıklarının konuyla ilişkisini şu şekilde açıkladı:

Moritanya'da yetersiz beslenme, uygun sağlık eğitiminden yoksun yoksul sınıflar arasındaki farkındalık eksikliğinden ve bu durumun sağlığı olumsuz yönde etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Bu ailelerin günlük iş meşguliyetleri de çocuklara temel gıda sağlanmasına engel olduğundan, yoksul kadınlar besin takviyesi almak için sağlık merkezlerine başvurmaktadır.

Anneler endişeli

İki yaşında bir erkek çocuk annesi olan Amine Mint Ömer, çocuklar arasındaki yetersiz beslenme oranlarının yüksekliğiyle ilgili endişelerini şu şekilde dile getirdi:

Moritanya hükümetinin yetersiz beslenmeyle mücadeleyi temel sağlık tedavileri arasına dahil etmesini umuyorum. Yetersiz beslenmeye bağlı hastalıklarla karşı karşıya kalan çocukların ve refakatçilerinin giderlerinin karşılanması, kendilerinin ve ailelerinin yaşadıkları köylerden sağlık merkezlerine gidiş gelişlerinin sağlanmasını bekliyorum.

IndyTurk, Baranhaber