"Gazze'deki savaş, İsrail varlığının gelecekteki yol haritasını çizecek" "Gazze'deki savaş, İsrail varlığının gelecekteki yol haritasını çizecek"

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, son iki haftada yapılan faaliyetlere ilişkin Bakanlıkta bilgilendirme toplantısı düzenledi. Tuğamiral Aktürk, tehditleri ülke sınırlarının ötesinden bertaraf etmeyi öngören terörle mücadelelerinin, kesintisiz bir şekilde sürdüğünü kaydederek, "Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil; son 2 haftada 89 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece, 1 Ocak 2024'ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1270 olmuştur. Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 5 PKK'lı terörist daha Habur'daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur" diye konuştu.

“Üçüncü Dünya Savaşı”

Aktürk'e yöneltilen sorular arasında dünya gündemindeki "Üçüncü Dünya Savaşı" tartışmaları da vardı.

Aktürk, soruya şu yanıtı verdi:

"Birinci ve ikinci dünya savaşlarında olduğu gibi topyekûn bir risk var mı derseniz tabii ki bir ihtimal. Biz MSB olarak savunma ve güvenliğimize yönelik değerlendirmelerimizi yapıyor ve güncellenmesi gereken bütün planlarımızı yeni değerlendirmeler ışığında yapıyoruz. En hazırlıklı ülkelerden biri olduğumuzu da rahatlıkla söyleyebiliriz. TSK zaten dinamik bir ordu. Birçok coğrafyada sürekli faaliyetler icra eden bir ordu. Kendi planlarını, kendi lojistiğini test etmiş onaylatmış bir ordu. Dünyanın birçok noktasında barışı destekleme faaliyetleri de yapıyor. Üçüncü dünya savaşı gibi karanlık bir tabloyu başta ülkemiz olmak üzere kimse istemez, ama Ordumuzun da her türlü senaryoya hazır olduğunu belirtmek gerekir."