"Nefret söylemini yanlış buluyorum" diyerek sapıklığa destek veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, gelen tepkiler üzerine yine pişkince açıklamalarda bulundu, eşcinsellerden nefret etmeyin dedi. Yanık, "Nefret söylemi kimden gelirse gelsin, kime yönelirse yönelsin çok tehlikelidir." diyerek saçma sapan bir açıklamada bulundu.

Yanık'ın açıklamasının tamamı şöyle:

"Bugün medyada yer alan bazı haberler üzerine açıklama yapma gereği doğmuştur.

Haberde de net olarak ifade ettiğim üzere, herkesin bir değerler sistemi vardır. Bu değerler sistemi çerçevesinde eleştirebilme özgürlüğünüz vardır.

Eşcinselliği normalleştirmek gibi bir bakış açımız asla olamaz.

Ancak özellikle bazı sosyal medya mecralarındaki şiddet ve nefret söylemlerine dikkat çekmek istiyorum. Nefret söylemi kimden gelirse gelsin, kime yönelirse yönelsin çok tehlikelidir.

Kamusal düzenin devamı ve kaosun oluşmaması için bu dilden uzak durulmalı, ferasetle sorunların üzerine gidilmelidir.

Devlet temel insan haklarını koruma ve teslim etme yükümlülüğünü üzerinde taşıyan bir kurumdur. Her vatandaşını korumakla mükelleftir. Bu noktayı tartışmaya açmak da çok tehlikelidir.

Bununla beraber yürüyüşle ilgili olarak ifadelerim ve düşüncelerim protesto hakkının demokratik bir hak olduğu yönündedir.

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi’nden Cezayir Dışişleri Bakanı’na ziyaret Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi’nden Cezayir Dışişleri Bakanı’na ziyaret

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak aileyi ve değerlerimizi korumak en önemli vazifelerimizin başında gelmektedir.

İnancımız ve değerlerimiz çerçevesinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz."