NATO liderleri Washington'da düzenlenen 75. yıl zirvesinde bir araya geldi. Zirvenin ana gündem maddesi Rusya-Ukrayna savaşıydı.

Üye ülkeler, Rusya'yı “birliğin güvenliğine” yönelik “en büyük ve doğrudan tehdit” olarak nitelendirdi ve Ukrayna'ya olan desteğin artarak devam edeceğini vurguladı.

Zirvede Ukrayna'ya 43,3 milyar dolarlık askeri yardım paketi açıklandı. Bu paketin en dikkat çekici unsuru, Ukrayna'nın uzun süredir talep ettiği Amerikan yapımı F-16 savaş uçaklarının ilk kez onaylanması oldu.

Ukrayna'nın NATO üyeliği konusu da ele alındı. Üye ülkeler, Ukrayna'nın üyelik yolunda "geri dönülemez" bir yolda ilerlediği konusunda mutabık kalırken, somut bir takvim belirlenmedi.

İsrailli bakanlar birbirine düştü İsrailli bakanlar birbirine düştü

Zirveye katılan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, NATO üyeliği için net bir zaman çizelgesi talep etti ancak talebi karşılık bulmadı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, F-16'ların Ukrayna'ya sevkiyatının başladığını ve uçakların yaz aylarında kullanılabilir olacağını açıkladı.

Rusya ise Ukrayna'ya F-16 verilmesi kararına tepki göstererek, bu adımın Washington'ın "savaş çetesinin" bir parçası olduğunu söyledi.