Azerbaycan: Ermenistan mevzilerimize ateş açtı! Azerbaycan: Ermenistan mevzilerimize ateş açtı!

Kuzey Amerika Yahudi Federasyonları Başkanı ve CEO'su Eric D. Fingerhuti24NEWS'e Amerikalı ve Kanadalı Yahudilerin İsrail'in yargı reformundan endişe duyduğunu söyledi. 

Geçen hafta, Binyamin Netanyahu'nun koalisyon hükümeti tarafından önerilen yargı reformuyla ilgili endişeleri konuşmak üzere İsrail'e giden 30 kişilik bir acil durum heyetine liderlik eden Fingerhut'a göre; planlanan revizyonun en endişe verici konusu, İsrail parlamentosunun Yüksek Mahkeme'nin herhangi bir kararını oyların salt çoğunluğuyla (120 üzerinden 61) bozmasına izin verecek "geçersiz kılma" maddesidir. 

“Bizim amacımız basitçe, dünyanın her yerinde anlaşıldığı şekliyle demokrasi, hem çoğunluğun yönetimi hem de azınlık haklarının bir kontrol ve denge sistemi aracılığıyla gerçekleştirilen korunmasıdır. Artık her ülke farklı bir kontrol ve denge sistemi uygulayabilir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gibi görünmek zorunda değil. Ancak bu mutlaka olmalı, yoksa İsrail'i bir model, bir demokrasi olarak yükseltmek çok zor olacak” diyen Fingerhut, İsrail'de Anayasa Komitesi Başkanı Simcha Rothman da dahil olmak üzere, tartışmanın her iki tarafındaki İsrailli yetkililerle özel görüşmeler yaptı. 

Rothman'ın yasada değişiklik önerme ihtimalinin zayıf olduğunu belirten Fingerhut, "Reform değişmeden geçerse Kuzey Amerika Yahudiliği ile İsrail arasındaki ilişkiler onarması zor bir vaziyet alacak.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, mevcut krizin Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki bütün bir Yahudi neslinin İsrail ile bağlarını kesmesine neden olabileceği konusunda uyardı.