Başta Rusya ve Çin’in etkisi olmak üzere tüm dünyada kullanıma hazır nükleer savaş başlığı sayısı 2022 yılında artış gösterdi...

Sivil toplum kuruluşu Norsk Folkehjelp tarafından yayınlanan Nükleer Silahların Yasaklanması Gözlemevi’nin raporu, resmi veya gayri resmi olarak nükleer silahlara sahip olan dokuz ülkenin, Hiroşima’ya atılan  135 binden fazla bombaya eşdeğer, 9 bin 576 kullanıma hazır nükleer savaş başlığına sahip olduğununu ortaya koydu.

Moskova, güvenliğini güçlendirmek için Belarus’a nükleer silah yerleştirmeye yönelik planlarını açıkladı. Belarus Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan bir bildiride, Minsk’in NATO, Avrupa Birliği, ABD ve İngiltere’nin benzeri görülmemiş baskısından endişe duyduğu kaydeidildi.

Rusya Savunma Bakanlığı bugün, Rus Stratejik Füze Kuvvetleri’nin Yars adlı kıtalararası balistik füze sistemlerini içeren planlı tatbikatlara başladığını duyurdu. Bakanlık bugün Telegram uygulaması aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Bu tatbikatlara toplamda üç binden fazla askeri personel ve yaklaşık 300 parça ekipman katılıyor” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden dün, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in Belarus’ta nükleer silahların konuşlandırılmasıyla ilgili duyurusunu tehlikeli olarak nitelendirdi. Beyaz Saray’da gazetecilere konuşan Biden, “Bu ciddi ve rahatsız edici bir duyuru” dedi.

Kuzey Kore de yeni ve daha küçük nükleer savaş başlıklarına ilişkin açıklamada bulundu ve cephaneliğini güçlendirmek için daha fazla nükleer malzeme üreteceğini vurguladı. Bu açıklama bir ABD uçak gemisinin askeri tatbikatlara katılmak üzere Güney Kore’ye gitmesiyle aynı zamana denk geldi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) dün Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un, Nükleer Silahlar Enstitüsü’nü ziyareti sırasında ‘Hwasan-31’ adlı savaş uçağı başlıklarının fotoğraflarını yayınladı. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Kim Jong-un, yeni taktik nükleer silahlar, balistik füzelere savaş başlığı takma teknolojisi ve nükleer karşı saldırı için yapılan operasyonel planları inceledi.

Şarkulavsat