Nükleer Silahların Yasaklanması Takibi ve Uluslararası Nükleer Silahları Kaldırma Girişiminin (ICAN) raporuna göre, 2023'te küresel nükleer silah harcamaları 91,4 milyar dolara ulaştı, bu da son 5 yılda 387 milyar dolar harcandığı anlamına geliyor.

ABD, nükleer silahlanmaya en çok yatırım yapan ülke, 51,5 milyar dolarlık harcama ile diğer tüm nükleer silah sahibi ülkelerin toplamından daha fazla yatırım yaptı.

Dünya genelinde 9 bin 585 nükleer savaş başlığı potansiyel kullanıma hazır durumda ve bu sayı geçen yıla göre azalsa da, operasyonel nükleer savaş başlıklarının sayısı artmaya devam ediyor.

Nükleer silahların kontrolü ve silahsızlanma diplomasisi, 2023'te Rusya'nın START anlaşmasını askıya alması, ABD ve Batılı ülkelerin Rusya'ya karşı Ukrayna'ya verdiği destek, İsrail'in Gazze'ye saldırıları ve ABD ile İran arasında yaşanan gerilimler nedeniyle daha da zayıfladı.

ABD'nin Gazze'de kurduğu "tiyatro sahnesi" limanın ömrü kısa sürdü ABD'nin Gazze'de kurduğu "tiyatro sahnesi" limanın ömrü kısa sürdü

Jeopolitik ilişkilerin kötüleşmesi, küresel güvenliği tehdit eden nükleer silahların rolünü daha da artırıyor.