Macaristan başbakanı Orban, göçün durdurulması ve LGBT lobisinin istekleri ülkenin geleceğini Brüksel'den gelecek paradan daha fazla belirleyecektir dedi.

Kossuth Radyosu'na verdiği mülakatta hükümet başkanı, bu konularda mali şantaja maruz kalamayacağımızı çünkü bunların paradan daha önemli olduğunu belirtti.

Orban, dondurmanın asıl nedeninin sosyal uyum ve medeniyet değerlerinin korunması olduğunu ve Macar yargı ve kamu ihale sisteminin hiçbir şekilde suçlanamayacağını da sözlerine ekledi.

Avrupa’nın savaşa hazırlığı silah baronlarını ihya ediyor Avrupa’nın savaşa hazırlığı silah baronlarını ihya ediyor

AB MACARİSTAN FONUNU DONDURDU

Çarşamba günü Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı açıklamada Macaristan'a yönelik yaklaşık 20 milyar Avroluk AB fonunun, diğer hususların yanı sıra, Budapeşte'nin sorumlu göç politikası, ülkenin LGBT gündeminden korunması ve "akademik özgürlük" eksikliği iddialarından kaynaklanan Eurokratların "endişeleri" nedeniyle dondurulmuş durumda olduğunu söyledi.

Aralık ayının ortalarında Avrupa Komisyonu Macaristan'ın dondurulan 10.2 milyar Avroluk uyum politikası fonlarının blokesini kaldırdı. Avrupa Komisyonu'na göre Budapeşte yargının bağımsızlığına ilişkin koşulları yerine getirmişti.

“AB’SİZ DE YAPABİLİRİZ”

Macaristan hükümet başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Macaristan'ın göçmenlerin ülkeye girmesine izin vermeyi ve LGBT bireylerinin eğitim almasını kabul edeceği bir para olmadığını söyledi. Budapeşte'nin Covid-19 salgını ve AB'deki en yüksek enflasyonla ilgili iki ekonomik krizi Brüksel'in yardımı olmadan çözebildiğini de sözlerine ekledi.

Başbakan, Macar halkının 2023 yılında ekonomimizin AB fonları olmadan da krize dayanıklı olduğunu ve en zor dönemlerin üstesinden gelebileceğini kanıtladığını belirtti.