Pakistan'da hakkında iki ayrı tutuklama kararı verilen eski Başbakan İmran Han'ın destekçileri ile Han'ı gözaltına almak üzere Lahor kentindeki evinin önüne gelen polis arasında 14 Mart'ta başlayan çatışmalar bugün de devam ediyor.

AA'nın Pakistan basınından aktardığına göre, yargılandığı davanın duruşmalarına katılmadığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı verilen eski Başbakan Han'ın polis tarafından gözaltına alınmak istenmesine karşı ülke genelindeki protestolar gece boyunca sürdü.

Lahor’daki çatışmalarda şu ana dek 33 polis yaralandı, çok sayıda gösterici de gözaltına alındı.

Zaman Park bölgesinde ikamet eden Han’ın evinin çevresine polise ek olarak paramiliter birlikler de gönderildi.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri İmran Han, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, polisin tazyikli su aracı kullandığını ve evine göz yaşartıcı gaz fırlattığını söyledi.

Han, 'kendisinin hapse gönderilmek istendiğini ve eski Başbakan Navaz Şerif’in hakkındaki yargı kararlarının temizlenip onun ülkeye getirilmeye çalışıldığını' kaydetti.

'Güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullandığını' iddia eden İmran Han, Twitter'dan boş kovan fotoğrafları paylaştı. Han, 'hükümetin gerçek niyetinin kendisinin yakalanması ve öldürülmesi olduğunu' öne sürdü.

Pencap Emniyet Müdürü Osman Anvar ise PTI destekçilerine seslenerek, 'şiddetin devam etmesi halinde sert önlemlere başvuracaklarını' söyledi.

Cumhurbaşkanı Arif Alvi de Twitter’daki açıklamasında, yaşananlardan üzüntü duyduğunu belirterek, hükümetin ekonomik durumla ilgilenmesi gerekirken 'zayıf öncelikleri' tercih ettiğini kaydetti. Alvi, İmran Han’ın güvenliğinden endişe duyduğunu da belirtti.

İslamabad Bölge Mahkemesi'nde 13 Mart'ta, Han'ın başbakanlığı döneminde yabancı devlet yetkililerinden alınan hediyelerin satıldığı ve Ağustos 2022'de bir kadın yargıcı tehdit ettiği iddiasıyla ilgili yargılandığı iki davanın duruşmaları yapılmıştı.

İki duruşmaya da katılmayan Han hakkında ayrı ayrı tutuklama kararı verilmişti. Lahor Emniyet Müdürü Bilal Kumyana, gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin mahkeme kararı doğrultusunda Han'ı gözaltına almakla görevlendirildiğini belirtmişti.

Han'ın başbakanlığı döneminde yabancı devlet yetkililerinden alınan hediyelerin satıldığı davayla ilgili mahkeme, polise, Han'ı 29 Mart'taki duruşmaya getirmesini emretmişti.

Han, kadın bir yargıcı tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında verilen tutuklama kararına karşı mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme, Han'ın tutuklama kararını 16 Mart'a kadar askıya almıştı.

Belucistan eyaletinin Kuetta şehrindeki bir mahkeme de devlet kurumlarına ve memurlarına karşı ifadeleri ve kamu düzenini bozmaya çalıştığı gerekçesiyle Han hakkında 9 Mart'ta tutuklama kararı vermişti. Han'ın itiraz etmesi sonucu söz konusu karar, üst mahkemece 2 haftalığına askıya alınmıştı.

Pakistan'da, parlamentoda 10 Nisan 2022'de yapılan güven oylamasında, 174 'hayır' oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede, 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan'da mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.