HÜDA PAR'dan yeni anayasa çağrısı HÜDA PAR'dan yeni anayasa çağrısı

Sözcü Çelik'in açıklamalarından bazı bölümler:

“Gazze'deki olaylar devam ederken insani durum hepimizin gözleri önünde ağırlaşıyor. Cumartesi günü Cumhurbaşkanımızın katılacağı büyük bir miting icra edilecek. Gazze'deki insanlık dışı ablukanın kabul edilemez olduğunu milletimiz tüm dünyaya göstermiş olacak. Hastanedeki çocukların hayatı ile ilgili bir kaygı günlerdir taşınıyordu. Bu hastaneler o çocuklara, yaralılara hizmet veremez hale geldi. Sivil toplum örgütlerinin soykırım dediği eylemler gerçekleşiyor. Ölen Filistinlilerin sayısı 5 bini geçti.”

“Batılı hükümetler ne yapıyor? Filistin'e destek yürüyüşlerini engellemeye çalışıyorlar. Batıdaki vicdanlı insanlar ise mazlum insanların yanında olduklarını gösteriyorlar. Batılı liderler İsrail'i düzenli olarak ziyaret ediyorlar. Ezberledikleri cümle de şu: İsrail'in kendi savunma hakkı var. Savunma hakkı bebekleri, masum sivilleri öldürmek değildir.”

“2007'den beri Gazze bir açık hava hapishanesi gibi. En temel ihtiyaçların bile buraya girmesi bile büyük zorluk oluşturuyor. 2007'den beri en uzun işgallerinden biri devam ederken, kime sorsanız 2 devletli çözümden yanayız diyor. Bir uygulama planı da yok.”

“ABD kurallara dayalı bir düzenden bahsediyor. Bir iç siyaset yarışı haline getirilmesi sebebiyle bu kadar insan bu bombalar altında hayatını kaybediyor. ABD'nin ilk yaptığı şey savaş gemisi göndermek oldu. Gelinen noktada Gazze coğrafyalarda deneyim sahibi askerlerin İsrail'e gönderilmesinden bahsediyorlar.”