Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, İran'la diplomatik ilişkileri yeniden başlatmak üzere anlaşma yapıldığını açıkladı.

Bin Ferhan, "iki ay içerisinde İran ile ilişkileri yeniden başlatmaya hazırlandıklarını" kaydederek, gelecek dönemde karşılıklı ziyaretlerin yapılacağını söyledi.

İran ile Suudi Arabistan, 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı. Çin, Tahran ve Riyad arasında “garantörlük” yapıyor.

Anlaşma, Çin’in arabuluculuğu sayesinde Ocak 2016'da Tahran ve Meşhed'deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ve ataşelerine düzenlenen saldırıdan sonra yaşanan yedi yıllık iletişimsizliği sona erdirdi. Suudi kanadı, “Garantör Pekin’dir” diye açıklama yaptı.

İpler gerilmişti

Suudi Arabistan'da 2 Ocak 2016'da aralarında Şii Nimr el-Nimr'in de bulunduğu 47 kişi "terör" suçlamasıyla idam edilmişti.

İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran'daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

ABD’den ilk açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmada arabuluculuk yaptığı için Çin'i överek anlaşmanın bölgeye fayda sağlayabileceğini söyledi.

Blinken, Etiyopya ziyareti sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Bize göre, gerilimi azaltmaya, çatışmadan kaçınmaya ve İran'ın tehlikeli ve istikrarsızlaştırıcı davranışlarını caydırmaya yardımcı olabilecek her şey iyidir” ifadelerini kullandı.