Polonya Dışişleri Bakanlığı Başkanı Radoslaw Sikorski, Vladimir Putin'e "uyarıda" bulunarak Batı'nın Rusya Devlet Başkanı'nın tahmin edemeyeceği adımlar atabileceğini öne sürdü.

Sikorski "Gazeta Wyborcza"ya verdiği mülakatta Putin'i Batı'nın olası hamleleri konusunda endişeli tutmanın önemini vurguladı.

Sikorski "Mesele Vladimir Putin'in bizim ona ne yapacağımız konusunda endişelenmesini sağlamak. Ve onun beklemediği bir şey yapabiliriz," dedi.

Savaşın Başlangıcından Bu Yana Fransa'nın Tutumunda Bir Değişim

Sikorski'ye ayrıca Ukrayna'daki savaşın başlangıcından bu yana Fransa'nın tutumunun nasıl evrildiği de soruldu; başlangıçta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arabuluculuk arayışındayken son açıklamalarında NATO birliklerinin Ukrayna'ya yardım için gönderilmesi ihtimalini göz ardı etmemişti.

İspanya Başbakanı Filistin'in tanınması için Avrupa turuna çıkıyor İspanya Başbakanı Filistin'in tanınması için Avrupa turuna çıkıyor

"Hepimiz Rusya'yı belirli kurallara göre davranmaya ikna etmeye çalıştık. [...] Bence savaşa giden süreçte ve savaşın patlak vermesinden sonraki bir süre boyunca Cumhurbaşkanı Macron, Putin'in mantıklı davranacağını ve kendi çıkarları doğrultusunda rasyonel bir hesaplama yapacağını ve Fransa'nın bir arabulucu rolü oynayabileceğini umuyordu. Sonunda, bunun umutsuz olduğunu, bu adamın asla sözünü tutmadığını anlamak zorunda kaldı" dedi.

Sikorski'den Putin'e: Biz de Beklenmedik Bir Şey Yapabiliriz

Sikorski "Cumhurbaşkanı Macron, Putin'in sadece etkili bir direnişle karşılaştığında geri çekildiği yönündeki bakış açımızı benimsedi. Macron'un Putin'e kendisine karşı neyin yapılmayacağını gösteren geleneksel bir yaklaşımı terk etmeye karar verdiğini düşünüyorum, bu da ona durumu kendi lehine şekillendirme özgürlüğü verdi. Macron bunun yerine Putin'in bizim ona ne yapacağımız konusunda endişelenmesini istiyor. Ve biz onun beklemediği bir şey yapabiliriz. Sözde tırmanma merdivenini kontrol eden biziz, Putin değil. Ben bu yaklaşıma tamamen katılıyorum" dedi.

"Putin Yıllar Sürecek Gerilla Savaşıyla Karşı Karşıya Kalacak"

Sikorski, Vladimir Putin'in sadece Ukraynalılarla değil aynı zamanda Ukrayna'nın geniş coğrafyasıyla da savaştığını belirtti. "Ukrayna Polonya'nın iki katı büyüklüğünde ve şehirler arasında büyük mesafeler var. Rusya bu kadar geniş bir alanı kontrol etmek isteseydi çok ama çok fazla askere ihtiyaç duyardı," diye ekledi.

Sikorski, Ukraynalıların Putin'e ayrı bir ulus olduklarını ve onun yönetimi altında yaşamak istemediklerini gösterdiklerine inanıyor. Bu nedenle, cephe çökse bile, ki bu pek olası değil, Putin yıllarca sürecek gerilla savaşıyla mücadele etmek zorunda kalacak.

"Ukraynalı partizanların iç savaş sırasında Bolşeviklere karşı ne kadar güçlü bir direniş gösterdiklerini hatırlayın. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Ukraynalı partizanlar 1950'lere kadar aktifti," 

"Putin'in Ukrayna'yı fethetmesine izin verilirse, orada durmayacaktır. O zaman Putin'i durdurmak daha zor olacaktır çünkü Rusya'nın endüstriyel ve insan kaynaklarına erişimi olacaktır. Bu arada Amerika, Avrupa'yı güçlendirmek için daha fazla kaynak ve daha fazla insan kullanmak zorunda kalacak. Bu arzu edilen bir senaryo değil. Bu nedenle -ABD'de de açıkladığımız gibi- Putin Ukrayna'da durdurulmalıdır" dedi.