Russia 24 televizyonuna konuşan Ryabkov, “START Antlaşması'nın imzalandığı, onaylandığı andan itibaren ABD’nin rotasının kökten nasıl değiştiğini gördük. Amerikalılarla ilişkilerimizde 2010'da neredeydik ve şimdi önce Obama, sonra Trump ve ardından Biden yönetimlerinin getirdiği nokta neresi. Bu ilişkilerin şu anki durumunu sadece tek sözcükle tarif edebilirim: Çöküş. İlişkiler bozuldu, bunun sorumluluğu ABD'de” ifadelerini kullandı.

Afganistan Afganisi dünyanın en çok değer kazanan para birimi oldu Afganistan Afganisi dünyanın en çok değer kazanan para birimi oldu

Ryabkov, “Bu, Washington'un temelde Rusya karşıtı rotasının bir yansıması. ABD, Rusya'nın uluslararası arenadaki bağımsız ve egemen rolünü reddetti. Biz de güncellenen dış politika konseptinde açıkça atıfta bulunulan bir medeniyeti ve devleti reddettik, bu nedenle antlaşma askıya alındı” dedi.

Rus yetkili ayrıca, “(START Antlaşması) Yeniden başlatılabilir, ancak bunun için Amerikalıların kelimenin tam anlamıyla, şu anki yıkıcı tutumlarını terk etmeleri, sağduyu göstermeye başlamaları, en azından bu yolun tehlikeli olduğunu, Rusya ile bu şekilde konuşulamayacağını, bu şekilde davranmanın kabul edilemez olduğunu anlamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.