Vakit kaybetmeden uygulamaya konulan kararname, nisan ayından başlayan ve 15 Temmuz'a kadar devam eden bahar dönemini başlatıyor.

Dönem boyunca yaşları 18 ile 27 arasında değişen 147 bin Rus, ‘zorunlu askerlik’ yasasına tabi olarak çağrılacak.

Rus makamlarının, yeni askerlerin Ukrayna'daki temas hatlarına ve doğrudan askeri çatışma bölgelerine hızlı bir şekilde gönderilmeyeceğine dair verdiği güvencelere rağmen, ‘Askerlerin Anneleri’ gibi insan hakları örgütleri daha önce bu alanda yaşanan ihlalleri bildirmişti.  Bunların büyük bir kısmı Moskova'nın geçtiğimiz sonbaharda açıkladığı kısmi seferberlik kampanyası sırasında ortaya çıkmıştı.

Yeni sezonda zorunlu askerlik için arananların çağrılması, sözleşmeli sisteme göre orduda gönüllü faaliyetlerin yaygınlaşması ile aynı zamana denk geldi. Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Ana Organizasyon ve Seferberlik Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Tuğamiral Vladimir Tsimlyansky, sözleşmeli askerlik yapmak isteyenlerin sayısının önemli ölçüde arttığını söyledi.

Bakanlıkta seferberlik operasyonlarından sorumlu yetkili şu açıklamada bulundu:

"Gönüllü olarak askere gitmeye karar veren vatandaşların sayısında önemli bir artış kaydedildi. Bunların zamanında kayıt altına alınmasını sağlamak için Milli Savunma Bakanlığı kayıt ağını genişletti.”

Tsimlyansky ayrıca, Rus silahlı kuvvetlerinde görev yapmak üzere sözleşme yapmak isteyen gönüllülerin seçilmesine yönelik çalışmaların bölgesel makamlarla yakın iş birliği içinde sürdüğüne değindi.

Tsimlyansky aynı bağlamda, Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı'nın planlarında ikinci bir seferberlik dalgasının yer almadığını açıklayarak, gönüllü sayısının yeterli olduğunu dile getirdi. “Genelkurmay Başkanlığı'nın planlarında ikinci bir seferberlik dalgasının yer almadığına dair herkese güvence vermek istiyorum. Zorunlu askerlik hizmetine çağrılanların sayısı ile özel askerlik harekatına katılmak isteyen gönüllülerin sayısı da yeterli” şeklinde konuştu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre daha önce Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, askeri kurum reformları çerçevesinde Rus ordusunun insani yeteneklerini geliştirmeye yönelik geniş bir sürecin başlatıldığını bildirdi.

Rus askeri-sanayi kompleksinin denetiminden sorumlu olan Medvedev, Rus ordusunda faaliyet gösteren kuvvetlerin sayısının artırılması gerektiğini vurgulayarak, en az 1,5 milyon kişinin hedefinin açıklandığını bildirdi. Medvedev,  Rus medyasına yaptığı açıklamada, "Şu an vatanımızın başarılı bir şekilde savunulması, zorunlu ve sözleşmeli zorunlu askerliğe dayalı karma bir ordu gerektiriyor" dedi.,

Ukrayna’daki askeri operasyonun Rus silahlı kuvvetlerinin inşası kavramlarını temelden etkilediğine dikkat çeken Medvedev,  ordunun gücünün artık doğrudan düşmanlık koşullarında test edildiğini vurguladı.