Rusya Devlet Başkanı Putin, Belarus'a nükleer silah yerleştirilmesi konusunda anlaşma yapıldığını söyledi.

Vladimir Putin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın komşu Belarus ile kendi topraklarında taktik nükleer silahlar konuşlandırmak için bir anlaşma yaptığını ancak nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmalarını ihlal etmeyeceğini söyledi.

Putin devlet televizyonuna verdiği demeçte, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko'nun Polonya sınırındaki Belarus'ta taktik nükleer silah konuşlandırma konusunu uzun süredir gündeme getirdiğini söyledi.

"Burada da olağandışı bir şey yok: Birincisi, ABD bunu onlarca yıldır yapıyor. Taktik nükleer silahlarını müttefik ülkelerinin topraklarında uzun süredir konuşlandırıyorlar. Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusundaki uluslararası yükümlülüklerimizi ihlal etmeden yapacağımız konusunda anlaştık."" ifadelerini kullandı.

Putin, Rusya'nın Belarus'ta taktik nükleer silahlar için bir depolama tesisi inşasını 1 Temmuz'a kadar tamamlayacağını belirterek, Moskova'nın aslında silahların kontrolünü Minsk'e devretmeyeceğini de sözlerine ekledi.