The Washington Post gazetesinde yer alan haberde, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin güçlü bir müstahkem bölgeye dönüştürdüğü Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DHC) Avdeyevka bölgesinden çekilmeye başladığı belirtildi.

Haberde, “Ukrayna askerleri, kenti teslim etmelerinin an meselesi olduğunu söylüyor. Perşembe günü askerler, kısmi geri çekilmenin çoktan başladığını söyledi” ifadelerine yer verildi.

Gazeteye konuşan Vitamin lakaplı Ukraynalı asker, Rus güçlerinin şu anda başarılı bir şekilde ‘baskı uyguladığını’ ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin geri çekilmeye başlamak zorunda kaldığını söyledi.

Avdeyevka bölgesindeki muhabirlerinin geçen hafta kente yeni Ukrayna birlikleri sevk edildiğini gözlemledikleri bilgisinin yer aldığı haberde, buradaki kok fabrikasının Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ‘son tahkimat noktası’ olabileceği kaydedildi.

Beyaz Saray: Avdeyevka her an Rus kontrolüne girebilir

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby düzenlediği basın toplantısında, Avdeyevka'nın yakında Rus Silahlı Kuvvetlerinin kontrolü altına girebileceğini söyledi.

Kirby “Maalesef Ukrayna'dan Avdeyevka'daki durumun kritik olduğuna dair bilgiler alıyoruz. Rusya, Ukraynalılara baskı yapmaya devam ediyor. Avdeyevka'nın Rus birliklerinin kontrolüne girme riski var” dedi.

Bu durumun büyük ölçüde Washington'un Kiev'e yeni askeri yardım gönderememesi nedeniyle Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nde ortaya çıkan mühimmat sıkıntısından kaynaklandığını belirten Kirby, “Kongrenin ek finansman talebini onaylamaması nedeniyle Ukrayna'ya yeni yardım gönderemiyoruz” diye konuştu.

Farid Hafez: Batı'nın Filistin karşıtı politikaları İslam düşmanlığı ile yakından ilişkili Farid Hafez: Batı'nın Filistin karşıtı politikaları İslam düşmanlığı ile yakından ilişkili

Avdeyevka neden önemli ve Rusya neden burayı ele geçirmek istiyor?

Savaş öncesi nüfusu 32,000 civarında olan Avdeyevka, 2014 yılında Ukrayna'nın doğusunda bir bölgeyi ele geçiren Moskova destekli ayrılıkçılar tarafından kısa süreliğine işgal edilmiş ancak tahkimat yapan Ukrayna birlikleri tarafından geri alınmıştı.

Yetkililer bugün 1,000'den az sakinin kaldığını ve çoğunun bodrum katlarında barındığını söylüyor. Yetkililer tek bir binanın bile sağlam kalmadığını söylerken Avdeyevka'nın belediye başkanı her yönden saldırı altında olduğunu söylüyor.

Avdeyevka, Rus işgali altındaki Donetsk kentinin 15 km (dokuz mil) kuzeyinde, endüstriyel Donbas bölgesinde yer alıyor. Savaştan önce Sovyet döneminden kalma kok fabrikası Avrupa'nın en büyük üreticilerinden biriydi.

Rus destekli yetkililer Avdeyevka'yı beton sığınaklardan oluşan bir "kale" olarak tanımlıyor. Savunucuların büyük kayıplar vermeden doğrudan saldırılamayacak kule bloklarında saklandıklarını ve kok fabrikasını bir üs ve silah deposu olarak kullandıklarını söylüyorlar.

RUSYA VE UKRAYNA AVDEYEVKA'DA NE KADAR KAYIP VERDİ?

Ukraynalı ve Batılı askeri analistler Rusya'nın Avdeyevka'ya yönelik saldırısının büyük bir insan kaybına yol açtığını söylüyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında İngiliz askeri istihbaratı, çatışmaların "savaşın şimdiye kadarki en yüksek Rus kayıp oranlarından bazılarına" katkıda bulunduğunu söyledi.

Kremlin'in sıkı kontrol altına aldığı Rus savaş blog yazarları Rusya'nın ağır kayıplar verdiğini kabul etmekle birlikte Ukrayna'nın da önemli kayıplar verdiğini iddia ediyorlar.

Rus güçlerinin batıdaki son ana ikmal hattını kesmesi halinde Kiev güçlerinin kuşatılabileceğini söylüyorlar.

Devlet Başkanı Vladimir Putin 31 Ocak'ta Avdeyevka'nın öneminin altını çizdi ve bir grup askeri gazinin kısa süre önce ordunun önünde ilerleyerek 19 binayı ele geçirdiğini söyledi - diğer savaş alanı raporları gibi Reuters'ın doğrulayamadığı bir iddia.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın yedek ama düzenli güncellemelerine göre Rusya, özel kuvvetlerin hedefleme desteğiyle hava saldırıları gerçekleştiriyor ve piyadelerin yanı sıra topçu, insansız hava araçları, helikopterler ve tanklar kullanıyor.

Popüler ordu şefini ve diğer askeri liderlerini 8 Şubat'ta değiştiren Ukrayna, kasabaya yönelik askeri stratejisinin ne olduğunu ya da sonunda geri çekilip çekilmeyeceğini açıklamadı.

AVDEYEVKA'DA SÖZ KONUSU OLAN NE?

Her iki taraf da Avdeyevka'yı Rusya'nın doğudaki iki "Donbas" vilayeti olan Donetsk ve Luhansk'ta tam kontrolü sağlama hedefinin anahtarı olarak görüyor. Bu bölgeler Rusya'nın ilhak ettiğini söylediği ancak tam olarak kontrol edemediği dört Ukrayna bölgesi arasında yer alıyor.

Avdeyevka, Rus yetkililerin yerleşim bölgelerinin Ukrayna güçleri tarafından bazen Avdeyevka'dan bombalandığını söylediği Donetsk şehrine açılan bir kapı olarak görülüyor.

Buranın ele geçirilmesi Rusların moralini yükseltebilir ve Haziran ayından bu yana geniş çaplı bir karşı saldırıda sadece aşamalı kazanımlar elde eden Ukrayna güçlerinin moralini bozabilir. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy Aralık ayında bizzat burayı ziyaret etti.

"Rus ordusu (ikmal) yolunu kontrol altına alırsa, Ukrayna silahlı kuvvetleri Avdeyevka'dan çekilmek zorunda kalacaktır. Bu da Rus ordusu için büyük bir zafer olacaktır," diyor Kremlin'in eski danışmanlarından Sergei Markov 5 Şubat'ta.

Kiev'deki resmi bir düşünce kuruluşu olan Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden Mykola Bielieskov ise Avdeyevka'nın alınmasının durumu kesin olarak Moskova'nın lehine çevirmeyeceğini ancak "Rusya'nın önemli bir lojistik merkezi olarak işgal altındaki Donetsk için durumu daha savunulabilir hale getireceğini" söyledi.

Bielieskov, bu savaşın Kremlin'in milyarlarca dolarlık askeri yardımın sınırlı etkisini gerekçe göstererek Kiev'e desteğin kesilmesini isteyen Batılı şüphecilerin elini güçlendirmek istemesinden kaynaklandığına inanıyor.