Almanya'da Müslüman karşıtı nefret suçları iki katına çıktı! Almanya'da Müslüman karşıtı nefret suçları iki katına çıktı!

Rusya'nın başkenti Moskova'da Crocus Belediye Binası'nda yer alan konser salonuna silahlı saldırganlar tarafından gerçekleştirilen saldırıda 100'den fazla insan hayatını kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Putin'den ilk açıklama gelirken, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Medvedev 'ölüme ölüm' mesajı verdi. Rusya İstihbarat Başkanı, Kremlin'de Putin'e yaptığı açıklamada 4 saldırganın da aralarında bulunduğu 11 kişinin gözaltına alına alındığını açıkladı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri açıklandı

Moskova Bölgesi Sağlık Bakanlığı, saldırıda hayatını kaybeden 93 kişiden 41'inin kimliklerini yayınladı. Listede şu ana kadar tespit edilen en genç kurban 33, en yaşlısı ise 71 yaşında.

Hamas'tan Rusya'daki terör saldırısına kınama

Hamas Hareketinden, Rusya'da 93 kişinin hayatını kaybettiği, 121 kişinin yaralandığı konser salonu saldırısına yönelik yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Direniş Hareketi (Hamas) olarak biz, Moskova'da sivilleri hedef alan, onlarca can kaybına ve yaralanmaya yol açan terör saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyoruz. Rusya yönetimine, halkına ve bu canice saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyor ve bu trajedide Rusya, Rus halkı ve saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleriyle tam dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Rusya: Saldırganların Ukrayna tarafında temasları vardı

Rusya Federal Güvenlik Servisi, dün gerçekleştirilen saldırıya ilişkin açıklamasında soruşturmanın devam ettiğini belirterek, "Teröristler saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Rusya-Ukrayna sınırını geçmeyi planladı ve Ukrayna tarafında temasları vardı." ifadelerini kullandı.
Soruşturma Komitesi'nden yapılan açıklamada ise saldırganların konser salonunun bazı bölümlerini ateşe vermek için yanıcı sıvı kullandığı belirtildi.

DÜN YAŞANANLAR

Akşam saatlerinde Moskova'nın ‘Crocus City Hall’ adlı konser salonuna terör saldırısı düzenlendi.

Kimliği belirsiz kişiler Krasnogorsk'taki Crocus City konser salonuna girerek ateş etmeye başladı. ‘Piknik’ grubunun konserinin olduğu salonda düzenlenen saldırı sonucunda, ilk belirlemelere göre şu anda 93 ölü ve 121 yaralının olduğu bildirildi. Moskova Bölgesi Sağlık Bakanlığı’nın sabah yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin arasında 3 çocuğun bulunduğu aktarıldı.

Pek çok ülkeden terör saldırısı ile ilgili olarak taziye mesajları yayımlandı.

Moskova Valisi Vorobyov, Moskova saatiyle sabah 10'da saldırıda hayatını kaybedenlerden kimlikleri tespit edilenlerin bir listesinin yayımlanacağını ifade etti. Vorobyov, bölgede bulunan Kubik adlı bir iş merkezinde, yaralıların ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının gerekli tüm bilgileri alabilecekleri bir yardım merkezinin faaliyet geçeceğini de dile getirdi.

Moskova’da insanlar, kan ihtiyacı olabileceği düşüncesi ile sağlık merkezlerinin önünde kuyruklar oluştururken ülke çapında ölenlerin anısına saygı maksadıyla saygı duruşunda bulunuldu.

Rus medyasına göre konser öncesi, ellerinde otomatik silahlar olan kamuflaj giymiş en az 3 kişi salona girdi ve insanların üzerine ateş açtı.

Saldırıda onlarca kişinin öldüğü açıklanırken en az 300 kişi ise yaralandı.

Salondan 100 kişinin tahliye edildiği ancak salonda kalan kişilerin olduğu bilgisi paylaşıldı.

"Saldırı bir terör eylemi"

Saldırının ardından binada patlama olduğu ve yangın çıktığı belirtildi.
Rus medyası, binanın çatısının çöktüğünü yazdı.

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov, başkentte konser salonuna yapılan terör saldırısını ele almak için bir görev gücü kurduklarını duyurdu.

Rusya'da konser salonuna silahlı saldırı: Ölü ve yaralılar var

70'ten fazla ambulans ve Rus özel kuvvetleri olay yerine sevk edildi.

Moskova'da mobil iletişimde sıkıntılar yaşandığı bildirildi.

Rus Kamu Denetçisi Moskalkova, saldırıyı "terör eylemi" olarak niteledi.

Moskova'daki tüm ekinlikler iptal edildi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, tüm dünya Moskova'daki "terör Eylemini" kınamalı açıklamasını yaptı.

Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, bu hafta sonu Moskova'daki tüm spor, kültürel ve diğer halka açık etkinlikleri iptal etmeye karar verdiğini açıkladı

Olaylar nasıl gelişti? 

20:44 İhbar üzerine olay yerine kolluk kuvvetleri geldi. 

20:42 Sputnik muhabiri, binada yangın çıktığını bildirdi.

20:50 Konserde sahne alan Piknik grubunun müzisyenleri arasında yaralanan olmadığı bildirildi

20:51 Moskova Bölgesi Valisi Andrey Vorobyov olay yerine gitti

Krasnogorsk yönetimi, Crocus'taki olay yerindekriz merkezi oluşturulduğunu, tüm güç ve araçların olay mahalline yönlendirildiğini, mağdurlarla ilgili bilgilerin açıklığa kavuşturulduğunu bildirdi.

20:56 Moskova Ulaştırma Bakanlığı, Crocus Belediye Binası yakınındaki Myakinino metro istasyonunun normal şekilde çalışmaya devam ettiğini bildirdi.

21:04 Crocus Belediye Binası'ndaki olayda yaralananlar için 50'den fazla ambulans ekibi sevk edildi.

21:07 Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, ilgili organlara Crocus Konser Binası'ndaki saldırıda etkilenenlere yardım sağlanması talimatı verdi.

Piknik müzik grubunun yöneticisi, "Görgü tanığı değilim, sadece silah sesleri duydum. Şimdi bir trajedi yaşanıyor. İnsanlar neredeyse çıplak bir şekilde sokağa koştu. Gruptan ulaşabildiğimiz herkesin durumu iyi. Birkaç kişiye ulaşamadık, umarız da her şey yolundadır” açıklamasında bulunurken Acil Durumlar Bakanlığı'nın Moskova Bölge Genel Merkezinin, yaklaşık 100 kişinin itfaiye ekipleri tarafından konser salonundan dışarı çıkarıldığını bildirdi.

Binanın çatısında mahsur kalan kişilerin kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

ABD Moskova Büyükelçiliği, ABD vatandaşları 'terör saldırısı olabilir' uyarısı vermişti

ABD Moskova Büyükelçiliği, 7 Mart tarihinde Moskova'daki ABD vatandaşları için terör saldırısı uyarısında bulunmuştu. Elçiliğin internet sitesinde şunlar yazılmıştı:

ABD, extremist grupların konserler de dahil olmak üzere Moskova'daki büyük toplantıları hedef almayı planladıklarına dair haberleri takip etmektedir ve ABD vatandaşlarına önümüzdeki 48 saat boyunca büyük toplantılardan kaçınmaları tavsiye edilmelidir. 

Federal Güvenlik Servisi bölgede: Saldırıda ölü ve yaralılar bulunuyor 

FSB Halkla İlişkiler Merkezi, Moskova bölgesindeki Crocus konser binasına düzenlenen saldırı sonucunda ölü ve yaralıların olduğunu bildirdi. 

Raporda, "Moskova'daki Crocus konser salonunda yapılan saldırı sonucunda ölü ve yaralılar var" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama: Tüm dünya bu korkunç saldırıyı kınamak zorunda

Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırı hakkında açıklama yaptı:

Dünyanın dört bir yanından sıradan vatandaşlardan Crocus City konser salonunda yaşanan korkunç trajediyle ilgili başsağlığı dileyen telefonlar ve tüm insanlığın gözleri önünde gerçekleşen bu kanlı terör saldırısını güçlü bir şekilde kınayan mesajlar alıyor. Rus yetkililer, şu anda tüm çabalar insanları kurtarmak için sarfediliyor. Tüm dünya toplumu bu korkunç suçu kınamak zorunda! 

Başsavcılık: Ölü ve yaralı sayısı netleştirilmeye çalışılıyor

Rusya Başsavcılığı'ndan saldırıyla ilgili şu açıklama yapıldı:

"Crocus City konser salonundaki ölü ve yaralı sayısı netleştirilmeye çalışılıyor, eğlence merkezi binasında yangın çıktı, vatandaşlar tahliye ediliyor."

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Saldırıyı kınıyoruz

Canlı yayınında Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen silahlı saldırıyı haber alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz şunları söyledi:

Rus makamlarının yapacağı açıklamaları takip etmek lazım. Terör bütün dünyanın belası. Bütün ülkelerin iş birliği yapması lazım. Hiçbir ülkenin terörle iş tutmaması lazım. Hangi başlık altında olsun ister etnik, ister ideolojik terörü lanetliyoruz.

FSB: İlk belirlemelere göre 40 kişi öldü, 100 kişi yaralandı

Rusya İç İstihbarat Servisi FSB, "Crocus kompleksindeki terör saldırısı sonucunda ilk belirlemelere göre şu anda 40 ölü ve 100'den fazla yaralı var" açıklamasında bulundu. 

Belarus'tan terör saldırısına kınama 

Belarus Dışişleri Bakanlığı, Devlet Başkanı Lukaşenko'nun Crocus City konser salonunda meydana gelen salırı nedeniyle Putin'e geçmiş olsun mesajı gönderdiğini bildirdi.

Rusya Adalet Bakanlığı: Soruşturma başlatıldı 

Rusya Soruşturma Komitesi, Crocus City konser salonuna düzenlenen saldırıya ilişkin ‘Terör Yasası’ maddesi kapsamında soruşturma başlatıldığını bildirdi. 

Olay yerine merkez ofisten operasyonel soruşturma ekibi gönderildi

Ukrayna, saldırıyla alakası olmadığını iddia etti

Ukrayna rejiminin başı Zelenskiy'nin üst düzey yardımcısı Mykhailo Podolyak, Moskova'daki Crocus konser binasına düzenlenen saldırıyla Ukrayna'nın ilgisi olmadığını iddia etti.

'Alçaklar yok edilmeli'

Duma Başkanı Volodin, "Crocus City’deki bu korkunç terör saldırısını gerçekleştiren alçaklar yok edilmeli" açıklamasında bulundu. 

Zaharova: ABD saldırı hakkında bilgisi varsa bizi bilgilendirmeli 

Zahavora, ABD'nin Crocus'taki terör saldırısına ilişkin güvenilir verilere sahip olması halinde bu verilerin derhal Rusya'ya teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Saldırıdan önce 7 Mart'ta ABD Büyükelçiliği, Moskova'da terör saldırısı olabilir demişti.

Beyaz Saray, Moskova'da bir terör saldırısı hazırlığı yapıldığına dair herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını açıkladı.

Dışişleri Bakan'dan Lavrov'a taziye telefonu 

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u arayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan adına Crocus Belediye Binası'nda meydana gelen trajedi dolayısıyla Rusya halkına taziyelerini iletti ve kanlı terör saldırısını kesin bir dille kınadığını ifade etti.

AFP: Rusya'daki saldırıyı DEAŞ üstlendi

Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen terör saldırısında ilk belirlemelere göre 40 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

Rus Federal Güvenlik Servisi, ilk verilere göre, Crocus City Hall konser salonuna düzenlenen terör saldırısında 40 kişinin öldüğünü, 100'den fazla kişi yaralandığını duyurdu.

DEAŞ, Rusya'nın başkenti Moskova'daki saldırıyı mensuplarının düzenlediğini iddia etti.

DAEŞ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Moskova banliyösünde yer alan Krasnogorsk'taki konser salonuna örgüt üyelerinin saldırdığını ileri sürdü.

AFP haber ajansı da DEAŞ'ın saldırıyı üstlendiğini duyurdu.