Rusya'nın Avrupa'ya gaz akışını durdurmasının ardından enerji fiyatlarında meydana gelen yükselişin kışın gelmesiyle beraber daha büyük bir krize sebep olacağı malûm. Avrupa devletleri türlü tedbirler ile enerji krizini aşmaya çalışırken, belli saatlerde elektrik kesintisi yapmak vesair önlemler ile bu krizin üstesinden gelemeyeceklerinin de farkında. Bu sebeple başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin vatandaşları, kışı "ucuz" olan Türkiye'de geçirmek için akın akın memleketimize geliyordu. Şimdi bu furyaya seferberlikten kaçan Ruslar da ekleniyor.

Ukrayna ile devam eden savaş sürecinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilan edildiğini açıklamasının ardından ülkeden ayrılanların en çok tercih ettiği ülke Türkiye olurken, en çok tercih edilen şehir de Antalya oldu. Türk Hava Yolları'nın Moskova başta olmak üzere bu ülkeye neredeyse tüm seferleri dolarken, diğer hava yolu şirketlerinde de yer kalmadığı belirtiliyor. Rusya'dan Antalya'ya turist getiren tur operatörlerinin yetkilileri, 18- 65 yaş arası askere elverişli kapsamdaki erkeklere bazı Rus hava yolu firmalarının bilet satış yasağı getirdiğini kaydetti.

Bilet fiyatları 70 bin lira

Bilet fiyatlarının yoğun talebe bağlı ciddi arttığını aktaran tur operatörü firmaları yetkilileri, Türk Hava Yolları'na ait uçuşlarda Antalya'ya tek gidiş bilet fiyatının 70 bin TL'yi bulduğunu, birçok uçuş firmasında da 40-50 bin TL bandında olduğunu, ancak yer bulmanın neredeyse imkansız olduğunu kaydetti. Turizm firmaları, 18- 65 yaş arası askerliğe elverişli Ruslardan tur paketi satın almış olanlara maliyetler çıkartıldıktan sonra iade işlemleri yapılacağını açıkladı. 21 Eylül öncesinde, tarifeli uçuş bileti almış olanlara da bilet ücretlerinin tamamen iade edileceği belirtildi.

Uçakta yer bulamayınca arabayla

Antalya'da ikamet eden Ruslar ise yakınları ve tanıdıkları birçok ismin Antalya'ya gelmek için yola çıktığını, en çok talebin Antalya, İstanbul, İzmir illerine olduğunu kaydetti. Rusların Türkiye dışında BAE, Gürcistan gibi başka ülkelere de yöneldiği açıklandı. Uçaklarda yer bulamayanların ise kara yoluyla araçlarıyla Türkiye'ye gelmek için yola çıktığı belirtildi.

Fransa ve Tunus dışişleri bakanları ilk kez bir araya geldi Fransa ve Tunus dışişleri bakanları ilk kez bir araya geldi

Memleketin sahibi kim?

Avrupalılara Rusların da eklenmesiyle Türkiye'nin güney bölgesinde yaz bitmiş olmasına rağmen otellerde ve pansiyonlarda yer bulmak mümkün değil. Üstelik işletmeler Türklerin konaklamasındansa turistleri tercih ettiğinden, iş için yolu bu bölgelere düşenler konaklayacak yer dahi bulamıyor. Anlayacağınız Batıcı düzenin mamülleri Batı'nın pisliğini, parasını bu memleketin aslî unsuru olanlara tercih ediyor. Ruslar savaştan, Avrupalılar enerji krizinden kaçıp Türkiye'ye gelirken enerji krizinin etkisini giderek artırdığı, gıda krizinin tüm dünyada hissedildiği dönemde, "bir avuç dolar için" Anadolu insanından memleketin kaynaklarını turistlerle paylaşması isteniyor.