Baykar, savaşa rağmen Ukrayna’daki fabrikayı iki yılda tamamlayacak

Türk savunma şirketi Baykar'ın CEO'su yaptığı açıklamada Ukrayna'daki üretim tesisinin inşasını iki yıl içinde tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji 28.10.2022, 11:22
Baykar, savaşa rağmen Ukrayna’daki fabrikayı iki yılda tamamlayacak

Türk savunma şirketi Baykar'ın CEO'su yaptığı açıklamada Ukrayna'daki üretim tesisinin inşasını iki yıl içinde tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Bayraktar TB2'ler Rus kuvvetlerini engelledikten sonra daha da meşhur oldu. Ukraynalılar şarkılar besteledi ve bazı müttefikler daha fazlasını satın almak için kitlesel fonlama kampanyaları başlattı.

Baykar, Türkiye ile Ukrayna arasında Rusya'nın 24 Şubat işgalinden hemen önce imzalanan anlaşma kapsamında ikinci üretim tesisini Ukrayna'da kurmayı kabul etmişti.

CEO Haluk Bayraktar, Reuters'a verdiği demeçte, Rusya-Ukrayna savaşına rağmen planın mesafe kat ettiğini söyledi.

Haluk Bayraktar, SAHA savunma fuarında yaptığı açıklamada, "Plan ilerliyor. Şu anda mimari tasarımımız var. Detaylı tasarım aşaması bitti. Aslında inşaatla ilerleyeceğiz... İki yıl içinde bitirmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Ukrayna, Baykar'ın tedarik zincirinde, özellikle de şu anda geliştirilmekte olan yeni ağır kaldırma uçağı Akıncı ve insansız savaş uçağı Kızılelma ile önemli bir yer tutuyor.

Her ikisi de Motor Sich'in (MSICH.UAX) ve Ivchenko-Progress'in Ukrayna motorlarını kullanıyor.

Bayraktar TB2

Bayraktar TB2 Suriye'den Libya'ya, Azerbaycan'dan Ukrayna'ya birçok çatışmanın gidişatını etkiledi. Baykar'ı küresel ilgi odağı haline getiren ve onu büyük bir üretici ve ihracatçı kılan TB2'ler savaşta kendini kanıtlamış bir İHA.

NATO üyesi Polonya dahil 24 ülkeye satılırken, şirket TB2'nin büyük kardeşi Akıncı'nın ihracatı için de beş ülke ile anlaşma imzaladı.

TB2, 150 kg'a kadar füze veya teçhizatla havalanabilirken, geçen yıl Türk Silahlı Kuvvetlerine ilk kez teslim edilen Akıncı, çok daha yükseğe çıkabiliyor ve 10 katı ağırlıkla kalkabiliyor.

Bayraktar, genişleyen sipariş defterinin bu yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat geliri elde etmesinin beklendiğini, bu rakamın geçen yıla kıyasla yüzde 50 büyüme demek olduğunu açıkladı. 2023'te de benzer şekilde yüzde 50'lik bir büyüme daha bekleniyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü