Endonezya HAVELSAN’ın savaş yönetim sistemini kullanacak

Endonezya Donanması, yeni açık deniz karakol gemilerinde HAVELSAN’ın savaş yönetim sistemini kullanacak.

Sanayi ve Teknoloji 20.11.2021, 12:00
Endonezya HAVELSAN’ın savaş yönetim sistemini kullanacak

Janes’de yer alan ve endüstri kaynaklarına dayandırılan habere göre Havelsan, Endonezya Donanmasının yeni açık deniz karakol gemilerinde (OPV) ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ve ilgili sensörlerle donatmak için ana sözleşmeyi aldı. Sözleşme kapsamında Havelsan ve Thales Nederland’ın birlikte çalışması bekleniyor.

Sözleşme belgesine dayandırılan habere göre Thales Nederland, donanım bileşenlerini tedarik edecek ancak muharebe sensörleri için nihai konfigürasyona henüz karar verilmiş değil.

Endonezya Donanmasına Türk Muharebe Yönetim Sistemi

Endonezya’nın OPV’leri Türk savaş yönetim sistemleriyle donatılan ilk Endonezya Donanması gemileri olacak.

Janes tarafından ilk olarak 2019’da geçilen habere göre Endonezya Donanması, devriye botları ve daha büyük yüzey gemileri arasındaki operasyonel boşlukları gidermek için yeni bir OPV sınıfına ihtiyaç olduğu kanısındaydı.

Yeni sınıftaki iki gemi için sözleşme özel sektöre ait Endonezyalı gemi üreticisi PT Daya Radar Utama’ya verilmiş ve her iki gemi için de ilk çelik kesme işlemi Ağustos 2021’de şirketin Lampung, Surabaya’daki tersanesinde yapılmıştı.

Her bir gemi, standart yükte 1.800 ton ve tam yükte 2.100 ton deplasmana sahip olacak.

 Gemiler 28 kt azami hıza, 15 kt ekonomik hıza ve 20 kt seyir hızına sahip olacak. Endonezya’nın OPV’leri deniz durumu 5’e kadar operasyonel halde kalabiliyor ve deniz durumu 6’ya kadar ise dayanabiliyor.

ADVENT (Ağ Destekli Veri Entegre) SYS; tek gemi yerine kuvvet odaklı, ağ destekli harekât yaklaşımının gerektirdiği ihtiyaçlara cevap veren yeni nesil bir komuta ve kontrol sistemidir.

ADVENT SYS ile tam bütünleşik taktik veri linkleri (Link 11, Link 16 ve Link 22, SIMPLE, JREAP ve VMF) işlevlerine tüm operatör konsolları üzerinden erişim mümkün olacaktır. ADVENT SYS, sahip olduğu Karar Destek sistemleri ile kullanıcının süratli ve doğru karar vermesini kolaylaştıran, yeni silah ve sensörlerin kullanımında esnek bir yapıyı hedefleyen bir mimariye sahiptir.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 05 Aralık 2021
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü