"Üretim bandı yok, araçlar elle yapılıyor" iddialarına TOGG'dan videolu cevap

Sosyal medyada ve farklı mecralarda geçen belli başlı iddiaların ardından TOGG, bu iddiaları videolu bir şekilde çürütmeye karar verdi. İddialara göre TOGG'un aslında bir üretim hattı bulunmuyordu ve fabrika hala inşaat halindeydi bu nedenle de gösterilen mevcut araçlar da el ile üretilmiştir deniliyordu. Fakat Togg tarafından paylaşılan üretim bandı videosunun ardından bu iddialar tamamen çürütüldü. İşte o görüntüler.

Sanayi ve Teknoloji 05.11.2022, 13:02 05.11.2022, 13:11

TOGG, ilk kez seri üretim bandından otomobilleri indirmeye başladı. Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu'nun Bursa Gemlik Kampüsü'nden de üretime dair ilk video ve görüntüler paylaşıldı.

Son teknoloji kullanılarak üretilen TOGG, YouTube'dan yaptığı paylaşılma güne damgasını vururken 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde 300 bin izlenmeyi geçmeyi başardı.

TOGG ÜRETİM YERİ NERESİ?

Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu tarafından yapılan TOGG otomobili, Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretimi gerçekleştiriliyor. Devasa bir alana kurulan TOGG kampüsünde, bir otomobilin ilk andan son ana kadar tüm üretim aşamalarının gerçekleşebileceği teknolojiye sahip.

TOGG HEDEFİ

TOGG, Bursa Gemlik Fabrikası'ndaki seri üretim bandı sayesinde 8 yıl içerisinde 1 milyon araç üretmeyi hedefliyor. Pamukkale, Kula, Oltu, Anadolu ve Kapadokya gibi renkleri bulunan TOGG'un asıl hedefi ise gerekli çevre belgelerini elde ettikten sonra Avrupa'ya açılabilmek. Bu konu ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TOGG Avrupa yollarında da olacak" demişti.

TOGG MALİYETİ NE KADAR?

Türkiye'nin ilk yerli ve elektrikli otomobili TOGG, bir otomobilin tüm üretim proseslerini gösteren videoyu paylaşmıştı. TOGG'un paylaşığı bu video sonrası maliyet hesaplamaları da merak konusu olmuştu. Kesin bir bilgi bulunmasa da bir TOGG otomobilinin üretim masrafının 700.000 bin TL civarında olduğu söylenmektedir.  

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü