Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, Rongsheng Petrokimya Şirketi’nin 24,6 milyon yuanlık (3,6 milyar dolar) yüzde 10 hissesini satın alan anlaşmalar imzaladı. Anlaşmayla, Çin'in rafinaj, kimyasallar ve pazarlama işindeki varlığını önemli ölçüde daha da genişletmesi bekleniyor.

Bu stratejik ortaklık aracılığıyla Saudi Aramco, Ronsheng’e bağlı Zhejiang Şirketi’ne günde 480 bin varil Arap ham petrolü tedarik edecek. Ayrıca uzun vadeli bir satış anlaşması kapsamında, Saudi Aramco'nun bir yan kuruluşu olan Aramco Overseas Company, Rongsheng'den hisse satın alabilecek.

Rongsheng, günde 800 bin varil ham petrol işleme kapasitesi ve yıllık 4.2 milyon mt etilen üretimi ile Çin'deki en büyük entegre arıtma ve kimyasallar kompleksinin sahibi ve işletmecisi olan Zhejiang Company'nin yüzde 51 hissesini satın aldı.

Saudi Aramco Rafineri, Kimyasallar ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcı Muhammed el-Kahtani, anlaşmanın Aramco'nun Çin'e olan uzun vadeli taahhüdünü ve Çin petrokimya sektörünün gücüne olan inancını teyit ettiğini ifade ederek, bunun  sıvıları kimyasallara dönüştürme stratejisine doğru ilerlemek ve büyük bir pazarda olmak için  şirket adına önemli bir satın alma olduğunu vurguladı.

Diğer yandan Rongsheng Group Yönetim Kurulu Başkanı Li Shuirong, “Bu stratejik iş birliği, uzun yıllara dayanan dostluğumuzu ve karşılıklı güvenimizi yeni bir boyuta taşıyacak ve dünyada petrokimya sektörünün üst düzey gelişimi ile aydınlık bir geleceğin önünü açacak” ifadelerini kullandı. Shuirong, Aramco'nun katılımının, Rongsheng'in petrokimyasal büyüme stratejisini uygulamasına önemli ölçüde katkıda bulunmasını beklediklerini söyledi.

Bu, Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’nun dün, Çin'de rafineri ve petrokimya tesisinin inşa edilerek faaliyete geçeceğini açıklamasının ardından geldi. Saudi Aramco, Çin'in Norinco ve Panjin şirketleriyle ortak girişim başlatıldığını duyurdu. Açıklamada, ortak girişimin yüzde 30'u Saudi Aramco'ya, yüzde 51'i Norinco ve yüzde 19'u Panjin'e ait olacağı aktarıldı. Şirketlerin ortak girişimiyle, günlük 300 bin varil üretim kapasiteli bir petrol rafinerisinin yanı sıra yıllık 1,65 milyon ton etilen ve 2 milyon ton paraksilen üretim kapasiteli bir petrokimya tesisi inşa edilecek.

Projenin gerekli onayları almasının ardından, inşaatın 2023 yılının nisan ayından sonra başlaması planlanırken, rafineri ve petrokimya tesislerinin de 2026 yılında faaliyete geçmesi öngörülüyor.