ABD eski Başkanı, iş insanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adayı Donald Trump hakkında soruşturma yürüten New York Bölge Savcılığı, Trump'ın tutuklama tarihi konusunda 'beklenti yaratarak halkı yanlış yönlendirdiğini' belirtti.

New York Şehri Bölge Savcısı Alvin Bragg, Trump hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin kamuoyuna henüz bir açıklama yapmazken, Bragg’in ofisi, savcıların 'yetkilerini kötüye kullandığını' söyleyen Cumhuriyetçi parlamenterlere cevap mektubu gönderdi. Ofis, söz konusu mektupta 'Trump'ın halkı yanlış yönlendirdiğini' kaydetti.

JÜRİ 27 MART'TA YENİDEN TOPLANACAK

Reuters'ın gördüğü mektupta, savcılık, Trump'ın 'doğru olmayan bir beklenti' yarattığını ifade etti. Savcılığın Cumhuriyetçi parlamenterlere gönderdiği mektupta, 'New York eyaletinin egemenliğine yasadışı şekilde müdahale edilmek istendiği' de aktarıldı.

Cumhuriyetçi parlamenterler 'devam eden bir ceza soruşturması hakkında kamuya açık olmayan bilgileri talep etmekle' suçlanırken, bu bilgiler üzerinde eyalet yasalarınca gizlilik olduğu ifade edildi. Öte yandan, bu mektup, aynı zamanda eski Başkan Trump hakkında bir ceza soruşturmasının devam ettiğini doğrulamış oldu.

ABD'nin The New York Times gazetesi de Manhattan’da devam eden soruşturmada, Büyük Jüri’nin 27 Mart'ta yeniden toplanacağını aktardı. Buna göre, 18 Mart’ta sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak '21 Mart'ta tutuklanmayı beklediğini' söyleyen Trump hakkında olası bir suçlama kararı en erken gelecek hafta gelebilir.

Ne olmuştu?

Porno yıldızı Stormy Daniels, Trump ile cinsel ilişkiye girdiği iddiası konusunda sessiz kalması için 2016 yılında 130 bin dolar ödeme karşılığında bir anlaşmaya imza attığını ancak Trump tarafından imzalanmadığı için anlaşmanın geçersiz olduğunu savunmuştu.

Trump, Daniels'in iddialarını yalanlarken, Trump'ın 2016'daki seçim kampanyasından önce avukatlığını yapan Michael Cohen, Daniels'a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödeme yaptığını doğrulamıştı.

Cohen, Trump şirketleri tarafından daha sonra kendisine ikramiyelerle birlikte yaklaşık 420 bin dolar geri ödeme yapıldığını iddia etmişti.

Trump'ın seçim kampanyasına yönelik yürütülen soruşturmada "yalan söyleme" ve "vergi kaçırma" suçlamalarıyla Aralık 2018'de gözaltına alınan Cohen, mahkemede 3 yıl hapis cezasına çarptırılarak Mayıs 2019'da cezasını çekmek üzere Otisville'deki federal hapishaneye gönderilmişti.

O yıllarda federal savcılar Trump'a yönelik herhangi bir inceleme başlatılmasına gerek duymazken, Manhattan bölge savcılığı "sus payı ödemesi" olarak bilinen soruşturmayı başlatmıştı.