31 Mart 2024 yerel seçimlerine az bir zaman kala ülke genelinde daha önce örneği pek görülmeyecek şekilde seçim atmosferi sönük durumda. 

Katil İsrail'e mal taşıyan Arkas Holding protesto edildi Katil İsrail'e mal taşıyan Arkas Holding protesto edildi

Başta Gazze olayları olmak üzere bir çok unsur bu noktada etkili. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oluşturulan hava ve insanların seçim motivasyonu ile oy kullanması sonrası süreçtede de birçok insanda hayal kırıklıkları yaşandı. Bu nedenle de insanları yeni bir seçime ikna etmek zor olsa gerek.

Bu noktada en önemli problemlerden biri de seçim sathında siyasilerin oy için girdikleri absürt tavırlar. Bunun en iyi örneğini son birkaç günde şahit olduk. 

İmamoğlu'ndan tepki çeken paylaşım

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkan adayı Aziz Yeniay'ın seçim çalışmaları sırasında uzun namlulu silahlarla saldırı gerçekleşti. Olay üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, olayı AK Parti'nin kurgulamış olacağını düşünüp 'oy devşirme' malzemesi olarak kullancağını düşünecek olacak ki sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda "Küçükçekmece'deki bugün yaşanan olayın AK Parti adayı ile ilgisi olmadığını" ifadesini kullandı.

Resmi merciler henüz açıklama yapmadan gelen bu paylaşım, siyasi zihniyeti gösterir halde 'kişi kendinden bilir işi' sözünü bizlere hatırlattı.

Başakşehir Belediyesi'nin taziye mesajına tepki

Benzer bir siyasi malzeme de Başakşehir Belediyesinden geldi. Başakşehir Belediyesi’nin bir üniversite öğrencisinin trafik kazasında ölümüyle ilgili paylaştığı taziye mesajına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) suçlayarak başlaması insanların tepkisini çekti.

Başakşehir

Zaten ahlâki bir çöküntü içinde yaşadığımız bu zamanlarda siyasi enkazın toplumun üstüne adeta 'çökmesi' artık geri dönülmez noktalara bizleri götürecektir. Bir ölümün bile siyasi malzeme haline geldiği ve bunun da aşikar bir şekilde gösterildiği günümüz Türkiye'sinde çekiç, her şeyi 'çivileştirmekte'.