CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında 'Devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama' suçuyla soruşturma izin talebi dün Adalet Bakanlığı'na gönderilmişti.

Bugün Gaziantep'te açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Sezgin Tanrıkulu hakkında savcılığa soruşturma izni verildi" dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gazetecilerin sorularını cevapladı.

“Hamas Gazze’de Anadolu’nun ileri uç savunmasını yapmaktadır” “Hamas Gazze’de Anadolu’nun ileri uç savunmasını yapmaktadır”

Tunç'un açıklamalarından satır başları şöyle:

Hukukun üstünlüğünü dikkate almayarak yapılan açıklamalar objektiflikten uzak. Raporun bir değeri yoktur. Hukukun üstünlüğü bizim için önemli.

Sezgin Tanrıkulu hakkında savcılığa soruşturma izni verildi.

İsveç makamlarının gerekli tedbirleri alması gerekir.

İsveç'te ve bazı ülkelerde Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar görüyoruz. PKK'nın da propaganda yaptığını görüyoruz. Fikir ve düşünce özgürlüğü ile ilgisi yoktur.

Özgürlük sınırsız değildir. Bir ifade şiddet içeriyorsa, başkasının inancına saygısızlık içeriyorsa özgürlük kapsamında değildir. Hepimiz tepki gösterdik. Türkiye olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'mız gerekli çalışmaları başlattı. Görüyoruz ki polis koruması eşliğinde bu eylemlere müsamaha gösteriliyor.