Bakan Akar'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Talibiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin, şartlar uygun olursa Afganlara destek için Kabil Havalimanı'nı işletmeye talip olduğunu belirterek, bu konudaki temasların sürdüğünü söyledi.

Siyaset 07.08.2021, 12:33
Bakan Akar'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Talibiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'daki gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Akar, "Afgan kardeşlerimizin güven ve refah içinde yaşamaları için imkanlarımız dahilinde, elimizden gelen gayreti bugüne kadar gösterdik. Bundan sonra da gösterme arzusunda, niyetindeyiz" diye konuştu.

''Kabil Havaalanı'nı işletmeye talibiz''

Afganistan'ın barışa, huzura ulaşması için Türkiye'nin gayretlerini 20 yıldır sürdürdüğünü bildiren Akar, "Son 6 yıldır da tüm Afganistan için önemli olan Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı'nın işletilmesini sağladık, sağlamaya devam ediyoruz. Eğer şartlar oluşursa biz yine Afgan kardeşlerimizin güvenliği, huzur ve ihtiyaçlarının karşılanması, Afgan kardeşlerimize destek olması için bu havaalanını işletmeye talibiz. Bu konudaki temaslarımız da sürüyor" dedi.

İbn Haldun'un ''Coğrafya kaderdir'' sözünü hatırlatan Akar, şunları kaydetti:

"Biz de diyoruz ki coğrafya milletler için ne kadar kaderse Türkiye de bu coğrafyanın kaderidir. Duymayan kalmasın. Dolayısıyla buradaki ülkeler Türkiye'nin hakkına, hukukuna saygı göstermek zorundalar. Bu coğrafyada var olmak demek güçlü olmak demektir. Eğer güçlü olmazsan yaşatmazlar. Bu coğrafyada güçlü olmak demek, güçlü bir orduya sahip olmak demektir. Güçlü bir ordu demek etkin, caydırıcı ve saygın bir ordu demektir. Silahlı Kuvvetleri'mizin etkinliğini, caydırıcılığını, saygınlığını daha da artırmak için gerekenleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Niçin? Ülkemizin ve milletimizin bekası, 84 milyon vatandaşımızın ve sınırlarımızın güvenliği için."

Orman yangınlarıyla mücadele

Bakan Akar, orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarına ise 4 İHA, 5 çıkarma gemisi, 1 karakol gemisi, 4 helikopter, 50’den fazla itfaiye aracı, arazöz ve iş makinesi ile 600’den fazla personelle katkı sağlandığını söyledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Günün Karikatürü Tümü