Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulacak Kültür ve Cemevi Başkanlığı, tüm cemevlerinin yönetimini yürütecek" dedi.

Siyaset 07.10.2022, 19:00 07.10.2022, 19:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan ve temeli yeni atılan Cemevleri'nin törenine katılmak üzere Kadıköy'de bulunan Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi'nde tarihi açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Sinsi niyetlerle milli birliğimizi bozmak için içeride ve dışarıda çalışan pek çok kişi olmuştur ama bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir. Alevi ve Bektaşi vatandaşların etrafında bir araya geldiği mekanların meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal yapı kuruyoruz.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruluyor

Cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere, bu kurumsal yapı bünyesinde kadro verilebilecektir.
Cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu, yapım, onarım, bakım giderlerinin karşılanmasıyla ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır.
Kuracağımız Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara bağlı cemevlerinin yönetimini yürütecektir. Kültür ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen milli birlik beraberlik çalışması kapsamında, 1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar dinlendi."

Madem açıyorsunuz, devrim kanunlarını da kaldırın

Aleviler de bu ülkenin vatandaşı, elbette cemevi açılabilir, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan da açılışa gidebilir. Fakat bu yapılan tekke ve zaviyeler kanununa muhalefettir. Menzil'in, İsmailağa'nın veya diğer herhangi bir tarikatın, cemaatin tekkesini, dergâhını açmaya gitse, "tekke ve zaviyeler kanununa muhalefet ediliyor" diye yer yerinden oynardı. Böyle bir durumda tepinecek olanların, açılışı yapılan Ehli Sünnet bir cemaatin dergâhı değil de Cemevi olunca hiç sesleri çıkmıyor. 
Hülasası, tekke ve zaviyeler kanunu, sadece Müslümanlara karşı legal plânda faaliyet göstermelerinin önündeki bir engel olarak duruyor. Diğer devrim kanunları gibi bu kanun da ivedilikle ortadan kaldırılmalıdır.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü