Erdoğan: Rusya'nın açıklamasına saygı duymak durumundayım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya'nın Bali adasında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ndek açıklamalarında bulundu.

Siyaset 16.11.2022, 10:01
Erdoğan: Rusya'nın açıklamasına saygı duymak durumundayım

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Terör tehdidini kaynağında bertaraf etme stratejimizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Bir kez daha terör saldırısında vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.

BIDEN İLE F-16 GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD Başkanı Biden F-16'larla olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul'daki terör saldırısının ardından sınır ötesi bir operasyon gündeminize geldi mi?" sorusuna "Ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız" cevabını verdi.

TAHIL KORİDORU

"Rus mevkidaşınıza herhangi bir şekilde temasınız oldu mu, tahıl anlaşmasının devam etmesi için?" sorusunu yanıtlayan Erdoğan, "Anlaşmanın süreceğini düşünüyorum, döner dönmez Putin ile görüşeceğim. Bu sürecin devam etmesi tüm dünya için geçerli." dedi.

POLONYA SINIRINA DÜŞEN FÜZE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Ukrayna sınırında gerçekleşen saldırıya ilişkin,"Rusya'nın açıklamasına saygı duymak durumundayım. Rusya'nın bizimle bu işim bir alakası yoktur demesi bizim için önemli. Tüm bunların yanında sabah Scholz ile yaptığımız görüşmede bunların detay araştırmasının yapılması gerektiğini söyledi. Biden'ın bu füzelerin Rus yapımı olmadığını söylemesi de önemli." dedi

"PUTİN İLE TELEFON DİPLOMASİSİNİ SÜRDÜRECEĞİM"

Erdoğan, "Bu sabah Scholz ile de yaptığım görüşmede 6 NATO ülkesi olarak birbirleriyle irtibat kurduklarını söyledi. Bu füzenin Rus yapımı olmadığını söylemesi bir yol açıyor, burada ısrarla Rus yapımıdır diye üzerine gitmek bu işi tahrik etmektir. Burada tahrik metodunu kullanmak doğru olmasa gerek. Barışın yolu diyalogdan geçer. Döner dönmez Sayın Putin ile telefon diplomasisini sürdüreceğim. " açıklamasında bulundu.

Yunanistan'ın tansiyon yükselten açıklamalarına ilişkin, "Yunanistan'ın bu tür yaklaşımları benim her zaman söylediğim "Bir gece ansızın gelebiliriz" kelam-ı kibarını tekrarlamak. Hadlerini bilmiyorlar biz bu noktada diyoruz ki komşuluk hukukunu bil, bizimle fazla dalaşma. Burada Türkiye var, yerini yurdunu iyi bileceksin. Bu iş kürek işi değil, yürek işidir." yanıtını verdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü