Kılıçdaroğlu: CHP yüz yıldır ayakta!

Müslüman Anadolu halkı, CHP tarihinin İslâm'ı bu topraklardan kazıma faaliyetinin tarihi olduğunu bilmek, her ne şartta olursa olsun onunla mücadele etmek ve Üstad Necip Fazıl'ın onyıllar önce yaptığı "bu sıçanı gebertin" ihtarını icraya dökmek zorunluluğuna sahiptir.

Siyaset 13.11.2022, 11:55 13.11.2022, 13:13
Kılıçdaroğlu: CHP yüz yıldır ayakta!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği "CHP Parti Okulu 50. Gençlik Kampı Sosyal Demokrat Politikalar Eğitimi"nde yaptığı konuşmada, ülkenin geleceğini gençlerin belirleyeceğini söylerken CHP'nin yüz yıldır ayakta olduğunu da ifade ederek "rejimin sahibi biziz" mesajı verdi. 

Hem Türkiye'nin hem de CHP tarihinin iyi bilinmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, ülkesinin ve partisinin tarihini bilmeyenlerin iyi siyaset yapamayacağını dile getirdi. "Sadece kendi insanımıza değil, mazlum milletlerin de tarihine örnek olan bir partiyiz, böyle bir gelenekten geliyoruz. Dünyanın en eski, en köklü partilerinden birisiyiz. Siyasi partilerin tarihine baktığınızda yüzlerce partinin kurulduğunu ama bu partilerin çoğunun bugün hayatta olmadığını görürsünüz. Ama Cumhuriyet Halk Partisi neredeyse 100 yıldır ayakta. Dünyanın en eski, en köklü partilerinden birisidir. Soru şu: Yüz yıldır Cumhuriyet Halk Partisi niçin ayakta? Yanıtı da çok basit. Çünkü bu partiyi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk bize çağdaş uygarlığı yakalama ve onu aşma görevi verdi. Çağdaş uygarlığı yakalamak bilimle olur, bilgiyle olur, birikimle olur. Sosyal devlet anlayışının ne olduğunu bilmekle olur."

Kılıçdaroğlu, CHP'nin tarihini bilmek hususundaki ifadelerinde son derece haklı. Müslüman Anadolu halkı, CHP'nin tarihinin İslâm'ı bu topraklardan kazıma faaliyetinin tarihi olduğunu bilmek, her ne şartta olursa olsun onunla mücadele etmek ve Üstad Necip Fazıl'ın onyıllar önce yaptığı "bu sıçanı gebertin" ihtarını icraya dökmek zorunluluğuna sahiptir. Memleketin yeniden ibda ve inşası bu şarta bağlıdır. 

CHP'nin seçim hedefi Z kuşağı

Programda ayrıca gençlere "Sandığa gidin" çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, "Herkesin kararlılıkla sandığa gitmesini isteyeceğiz. Yanlış hatırlamıyorsam 6-6,5 milyon genç ilk kez sandığa gidip oy kullanacak. Olağanüstü bir şey. Geçmiş seçimlerde herkes aynı partiye oy verse dahi 6-6,5 milyon genç ilk kez sandığa gidip demokrasiden yana oy kullandığında Türkiye'nin tarihini değiştirecek." değerlendirmesini yaparken AK Parti'nin 20 yıllık iktidarı döneminde yetişen gençlerin seçim hedefi olduğuna da işaret etti.

Gençlerin otoriter yönetimi demokratik yöntemlerle sandığa giderek değiştireceğine inandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Dünya siyaset tarihi, Türkiye Cumhuriyeti gençlerinin, otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştirdiklerini görecek ve tarih bunu yazacaktır." dedi.

Gençlerin kullanacakları oyların "altın değerinde" olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Seçimler belki üniversitelerin açık olduğu bir dönemde olacak. Dolayısıyla öğrencilerin ikametlerinin bulunduğu yer ile öğrenim gördükleri kentler arasında fark olabilir. Orada size daha büyük bir görev düşüyor. O gençlerin sandığa gidip oy kullanmalarını sağlamanın yolunu ve yöntemini bulacaksınız. Gerekirse biz hepimiz Cumhuriyet Halk Partisi olarak seferber olacağız. Ya kayıtları aldıracağız sandığa götüreceğiz veya göndereceğiz gidip oy kullanacaklar. Sorumluluk sıradan bir şey değildir, sorumluluğu kabul etmek de sıradan bir şey değildir." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, inanç, kimlik ve yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılamayacağını belirterek, "Bizim siyaset alanımız Türkiye'yi büyütmek. Siyaset alanımız hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye'yi inşa etmek. Siyaset alanımız sosyal devleti, sosyal demokrasiyi inşa etmek. Siyaset alanımız düşünce özgürlüğünün önündeki bütün engelleri kaldırmak. Siyaset alanımız hapishanelerde haksız yere çürüyen insanların özgürlüğünü sağlamak için yola çıkmak. Siyaset alanımız demokrasiyi yeniden inşa etmek. Siyaset alanımız devlette liyakati sağlamak. Siyaset alanımız yargının bağımsız olmasını sağlamak." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, 6 lider ile demokrasiyi inşa etmek için mücadele ettiklerini sözlerine ekledi.

CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı'nın da selamlama konuşması yaptığı program, 16 Kasım'da sona erecek.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü