Kılıçdaroğlu TÜİK’e alınmadı

TÜİK’ten Randevu alamayınca “Geliyorum, haberiniz olsun” diye açıklama yapan Kılıçdaroğlu’na kapılar açılmadı.

Siyaset 03.12.2021, 12:30
Kılıçdaroğlu TÜİK’e alınmadı

"Randevu istedim vermediler, geliyorum haberiniz olsun" diyerek TÜİK binasına giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, içeri alınmadı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, "TÜİK bir devlet kurumu olmaktan çıkmış, bir Saray kurumu olmuştur" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından, CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün saat 11.00'de TÜİK'e gideceğini duyurdu.

Kılıçdaroğlu, "TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00'de geliyorum, haberiniz olsun" ifadelerini kullandı.

Saat 11.00'de TÜİK binasına gelen Kılıçdaroğlu, kısa süre kapıda beklemesinin ardından içeri alınmadı.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, kapıdaki görevlilere, “İnternet sayfanızda, vatandaşların bilgi talepleri için merkez teşkilatına gelebileceği yazıyor. Bu kapsamda halk adına bilgi almak üzere içeri girme talebimiz var" dedi ancak güvenlik görevlileri 'randevuları olmadığını' belirterek içeri alınamayacaklarını belirtti.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP lideri, "TÜİK'in rakamı 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Dün TÜİK başkanlığından randevu istedik, sağlıklı bilgiler almak istedik. Randevu verilmediğini, kabul edilemeyeceğimizi ifade ettiler. İnternet sitelerindeki açıklamada 'Merkezlerimize gelip bilgi alabilirsiniz' yazıyor. Devletin sahip olduğu bilgiler ve bu bilgilerin nasıl toplandığı ana muhalefet liderine açıklanmak istenmiyor, kapılar kapanıyor. Bu tablo, aslında Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur. Enflasyon rakamlarını açıkladılar, bu rakamlar güven vermiyor. Buraya gelişimin nedeni milyonların hakkını savunmak. Devlet memurlarına sesleniyorum; Görevinizi yapın, hakkıyla yapın. TÜİK bir devlet kurumu olmaktan çıkmış, bir Saray kurumu olmuştur" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü