Türkiye’den Afganistan’a yardım treni

Afganistan'a 750 ton malzeme taşıyan 'İnsani Yardım Treni' Ankara'dan yola çıktı.

Siyaset 27.01.2022, 19:22 27.01.2022, 19:28
Türkiye’den Afganistan’a yardım treni

Türkiye, Afganistan’da yaşanan insani trajediye duyarsız kalmıyor. Afganistan'a 750 ton malzeme taşıyan 'İnsani Yardım Treni' Ankara'dan yola çıktı.

Törene katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin dünyanın neresinde olursa olsun bütün mazlumların yanında olduğuna dikkati çekti.

"Türkiye, dost kardeş ülke Afganistan halkının yanında olmuştur"

Afganistan İnsani Yardım Treni Uğurlama Törenine katılan Bakan Karaismailoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti, Türk milleti, bütün mazlumların ihtiyacı olduğu her zaman yanında olduğunu ispatlamıştır. Yine dost kardeş ülke Afganistan halkının yanında olmuştur. 2 trenimiz yaklaşık 750 ton iyilik malzemesi taşımakta. 4 bin 168 kilometre yol katederek İran, Türkmenistan üzerinden Afganistan'a ulaşacak." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, şunları kaydetti;

"Biz vicdanını askıya almış bir millet değiliz. Bunu altını çizeek söylüyorum. Son 4 yılın dünyanın en çok yardım yapan ülkesiyiz milletiyiz. Oysa Amerika bizden daha zengin, Avrupa bizden daha zengin. Gönlü zengin olan bu işin hassasiyetinde olan bir milletin evladıyız. Bunu hep beraber devam ettirmeliyiz ve oradaki kardeşlerimize elimizi hep beraber uzatmalıyız."

Afganistan'a insani yardım treni yola çıktı

Öte yandan, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD), twitter hesabından yola çıkan trene ilişkin, "İyilik Treni Afganistan Yolunda! Afganistan’da 12.9 milyon çocuk insani yardıma, 18.8 milyon kişi ise acil gıdaya ihtiyaç duyuyor. Dünyanın dört bir yanında zor durumdaki insanların yardımına koşan ve insanlığın yanında olmayı seçen ülkemiz Afganistan halkının yanında!" ifadeleri kullanıldı.

Yardım treni

"İyilik Treni", AFAD koordinasyonunda bir araya gelen Türk Kızılay ile Türkiye Diyanet Vakfı, İHH, Deniz Feneri, Beşir Derneği, Hayrat Yardım Derneği, Sadakataşı, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Yedi Başak Derneği, ANDA Derneği ve Umuda Koşanlar Derneğinin Afganistan halkı için hazırladığı gıda, giyim, battaniye, sağlık ve hijyen malzemesinden oluşan 750 ton yardımı taşıyor. Trenin 46 vagonu bulunuyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü