Bulgaristan'ın başkenti Sofya'nın merkezinde bulunan ve Sovyet askerleri anısına dikilen dev anıtın kaldırılmasına karar verildi. 

Sofya Belediye Meclisi'nde yapılan oylamada, kente 1946'da dikilen anıtın kaldırılması kararı alındı. 

Bunun üzerine bazı yurttaşlar anıtın etrafında protesto düzenledi. Bulgaristan Sosyalist Partisi'nden eski milletvekili Borislav Gukanov da eylemdeki konuşmasında "Tarihin unutulması için bu özgürlük sembolü olan Sovyet ordusu anıtını yıkmak istiyorlar" ifadelerini kullandı. 

Yıkım kararına Bulgaristan Devlet Başkanı Rumen Radev de tepki göstererek, "Kriz ve düşmanlıkların ortasında, taraflar Sovyet ordusuna ait bir anıtın arkasına saklanıyorlar" dedi.

Demokratik Bulgaristan Partisi ve Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi için Yurttaşlar partisinin girişimiyle gündeme getirilen ve hakkında yıkım kararı verilen anıt daha önceden birçok kez saldırıya uğramıştı.

2011'de anıttaki Sovyet askerleri Süpermen, Joker, Robin, Kaptan Amerika, Ronald McDonald, Noel Baba, Wolverine, Maske ve Wonder Woman gibi popüler çizgi roman karakterlerine benzetilecek şekilde boyanmıştı. 

2014'teyse anıt, Ukrayna'daki Onur Devrimi'ne destek amacıyla Ukrayna bayrağı renklerine boyanmıştı.

 Öte yandan heykelle ilgili tartışmalar, son dönemde Rusya - Bulgaristan ilişkilerindeki tansiyonun bir yansıması. 

Bulgaristan, geçen yıl 24 Şubat'ta Ukrayna savaşının başlamasının ardından nisanda, Rus doğalgazı için rubleyle ödeme yapmayı reddeden ilk Avrupa Birliği ülkesi olmuştu. 

Bulgaristan parlamentosu daha sonra Ukrayna'ya askeri yardım yapmayı kabul etmiş, hazirandaysa Sırbistan'a giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Bulgar hava sahasını kullanmasına izin verilmemişti.

Aslında anıtın kaldırılmasıyla ilgili ilk karar 1993'te alınmış ama uygulamaya konmamıştı. O günden bu yana anıt siyasi tartışmaların da odağında kaldı.

Kolombiya liderinden ülkenin en büyük uyuşturucu karteline yönelik operasyon emri Kolombiya liderinden ülkenin en büyük uyuşturucu karteline yönelik operasyon emri

Independent Türkçe, RFERL