Rus savaş uçağı Su-27 Karadeniz üzerinde ABD ordusuna ait MQ-9 tipi insansız hava aracına çarparak düşürdü.

Pentagon, iki Rus Su-27 uçağının Karadeniz’de ABD'ye ait MQ-9 insansız hava aracını taciz ettiğini, uçaklardan birinin çarptığı MQ-9’un uluslararası sulara düştüğünü açıkladı.

ABD Avrupa Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Rus Su-27 uçaklarından biri MQ-9'un pervanesine çarptı ve ABD kuvvetlerinin MQ-9'u uluslararası sularda düşürmek zorunda kalmasına neden oldu. Çarpışmadan birkaç kez önce, Su-27'ler profesyonel olmayan bir şekilde MQ-9'un üzerine yakıt boşalttı. Bu olay, güvensiz ve profesyonelliğe aykırı olmanın yanı sıra bir yetkinlik eksikliğini de göstermektedir.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı James B. Hecker, "MQ-9 uçağımız, uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar yürütürken, bir Rus uçağı tarafından durdurulup vuruldu, bu da bir çarpışmaya ve MQ-9'un tamamen kaybolmasına neden oldu. Aslında, Rusların bu güvensiz ve profesyonelliğe aykırı hareketi neredeyse her iki uçağın da düşmesine neden oluyordu." dedi.

Hecker, "ABD ve Müttefik uçakları uluslararası hava sahasında faaliyet göstermeye devam edecek ve Rusları profesyonelce ve güvenli bir şekilde hareket etmeye çağırıyoruz" dedi.

Bu olay, Rus pilotlarının Karadeniz de dahil olmak üzere uluslararası hava sahasında ABD ve Müttefik uçaklarıyla etkileşim halindeyken gerçekleştirdiği bir dizi tehlikeli eylemi takip ediyor. Rus hava mürettebatının bu saldırgan eylemleri tehlikelidir ve yanlış hesaplamalara ve istenmeyen tırmanmalara yol açabilir."