Suriye Parlamentosu Milletvekili Ali Odeh El Cadan, Şam’ın Moskova aracılığıyla Ankara’ya bir mutabakat muhtırası gönderdiğini ve dışişleri bakanları düzeyindeki görüşmenin bu muhtıradaki şartların kabul edilmesine bağlı olduğunu aktardı.

Suriye ve Türkiye dışişleri bakanlarının görüşmesine ilişkin Rudaw'a konuşan El Cadan, “Dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı yapmadan önce, ön adım olarak birkaç noktada anlaşmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

El Cadan, uzlaşılması gereken noktalara ilişkin ise "Türk işgalcilerin Kuzeybatı Suriye topraklarından tamamen çekilmesi, bu bölgelerin Suriye Arap Ordusu’na teslim edilmesi ve Türkiye'nin milisleri aracılığıyla işgal edip ve kontrol ettiği topraklara Suriye Devleti’nin geri dönmesi" ifadelerini kullandı.

Dışişleri düzeyinde bir görüşme olabilmesi için Türkiye’ye sundukları şartların kabul edilmesi gerektiğini belirten El Cadan, 14 Mayıs seçimlerini Erdoğan için “kader” olarak niteleyerek Türkiye tarafının seçim amaçları için zaman kazanmaya çalıştığını söyledi.

Suriye’nin Türkiye ile olan tüm sınır şeridinin kontrolünü yeniden kazanmak istediğini kaydeden El Cadan, Şam’ın Rusya üzerinden Türkiye'ye gönderilen "mutabakat muhtırası"na herhangi bir cevap alamadığını ifade etti.