Taksim Camii'nin minareleri arasına Ramazan dolayısıyla "Elhamdülillah" yazılı mahya asıldı.

Bu kapsamda, İstanbul`un yeni “sembol”lerinden biri olan Taksim Camii`nin şerefelerine çıkarılan "Elhamdülillah" yazılı mahya, iki minarenin arasına çekilerek asıldı.

Taksim Camii İslam Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı Genel Müdürü Muhammet Furkan Gümüş, yaptığı açıklamada, memleket ve millet olarak el birliğiyle yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneğini gösterdiklerini söyledi.

Taksim Camii ve Külliyesi`nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın katılımıyla 2021 yılının Mayıs ayında ibadete açıldığını belirten Gümüş, "Bu geçen süre itibariyle Taksim Camii ve Külliyesi sadece dini hizmetlerin değil, sosyal ve kültürel hizmetlerin de yer almış olduğu bir külliye haline geldi. Taksim Camii, 16 bin 400 metrekarelik bir yapılar bütünü. Sadece bir cami değil, içerisinde 4 kat otoparkın, Taksim Camii Kültür Sanat Merkezi`nin, Taksim Kitabevi`nin, Taksim Kahve ve Taksim Aşevi çalışmalarının içerisinde yer aldığı çok amaçlı salonu, fuaye, sanat atölye odalarının olduğu bir külliye." dedi.

Gümüş, Taksim Aşevi`ni geçen aralık ayında hizmete açtıklarını, burada da haftanın 5 günü ihtiyaç sahiplerine, işe erkenden gidenlere ve sabah namazından çıkanlara çorba ikramında bulunduklarını ifade ederek, Taksim Aşevi ile camisi önünde vatandaşların oruçlarını açabilmeleri için iftarda da çorba dağıtılacağını dile getirdi.

Geçmişten günümüze mahyanın önemini anlatan Gümüş, şöyle devam etti: "Yaklaşmış olduğumuz ramazan ayı münasebetiyle Taksim Camii`ne geleneğimizin önemli bir unsuru olan mahyaların takımını gerçekleştiriyoruz. Ramazan ayı boyunca mahyamızda Ramazan ve dayanışma temalı mesajlara yer vereceğiz. Bizleri recep, şaban ve ramazan aylarına ulaştıran Allahutaala`ya bir hamdüsena olması için ilk mahya yazımız `Elhamdülillah` olacak. Bu anlamda İslam ve Osmanlı geleneğine uygun olarak diğer camilerimizde farklı uygulamalar var. Taksim Camii`nde asılan mahya, dijital bir mahya olduğundan ramazan ayı boyunca istediğimiz sıklıkta mesajlara yer verme imkanı bize tanıyor."