Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen yurtdışı seyahatlerinde ABD’de duraklayarak bazı Amerikalı yetkililerle görüşmeyi planlarken, Çin’den tepki geldi.

Tayvan Cumhurbaşkanı, dış baskıların ülkesinin dünya ile ilişkilerini durduramayacağını söyledi.
Tsai, Guatemala ve Belize’de temaslarda bulunacak ancak bu ziyaretleri sırasında önce New York’ta, dönüşte ise Los Angeles’ta duraklayacak.

Tsai’nin resmi olarak teyit edilmemiş olsa da California'da ABD’de Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Kevin McCarthy ile görüşmesi bekleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen yıl Tayvan’ı ziyaretinin ardından Çin, askeri tatbikatlar düzenlemişti. Dolayısıyla Tayvan ordusu, Tsai yurt dışındayken Çin'in herhangi bir hamlesine karşı tetikte olduğunu açıkladı.
Ziyaretleri öncesi Tayvan'ın Taoyuan kenti havaalanında yaptığı açıklamada Tsai, "Dış baskı dünyaya açılma kararlılığımızı engellemeyecek. Sakiniz ve kendimize güveniyoruz, ne boyun eğeceğiz ne de kışkırtacağız. Tayvan özgürlük ve demokrasi yolunda kararlılıkla yürüyecek ve dünyaya açılacaktır. Bu yol zorlu olsa da Tayvan yalnız değildir” diye konuştu.

Çin ise Tsai’nin ABD ziyaretinden rahatsız. Çin'in Tayvan İşleri Dairesi Sözcüsü Zhu Fenglian, "Eğer Tsai ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy ile temas kurarsa, bu tek Çin ilkesini ciddi şekilde ihlal eden, Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar veren ve Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarı yok eden başka bir provokasyon olacaktır" dedi.

VOA’nın haberine göre, üst düzey bir ABD'li yetkili, Tsai'nin önceki seyahatlerinde de Kongre üyeleri, Tayvan diasporası ve diğer gruplarla toplantılar da dahil olmak üzere bir dizi faaliyette bulunduğunu anımsattı.