İsveç Adalet Bakanı Strömmer, Brüksel'de gerçekleştirilen toplantıda terör örgütüne katılımın yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısının dün meclise sunulduğunu belirtti.

Strömmer, "Parlamento şimdi tasarıyı oylayacak. Mevzuat değişikliklerinin 1 Haziran 2023'te yürürlüğe girmesi meclise önerildi. Tasarı, terör örgütlerine katılımı yasaklayacağımız anlamına geliyor." ifadelerinde bulundu.

Strömmer, yasayla ilgili olarak "Daha genel anlamda suç sayılan şey; teröristlerin çalışmalarını desteklemek veya güçlendirmektir. Kamp kurmak, lojistik destek ve ulaşım sağlamak, yemek dağıtmak gibi eylemler, terör örgütüne destek amacıyla yapılıyorsa suç sayılacaktır." dedi.

Strömmer: Maalesef mevzuatımızda bir boşluk vardı

IMF’den Ukrayna için 15,6 milyar dolarlık finansman paketine onay IMF’den Ukrayna için 15,6 milyar dolarlık finansman paketine onay

İsveç Adalet Bakanı Strömer, "Bence bu çok önemli bir yasa. Bu yasa, komşu ülkelerdeki terörle mücadele yasalarının normal standardında. Maalesef mevzuatımızda bir boşluk vardı. Şimdi o boşluğu dolduracağız. Hem ülke olarak hem de faaliyet gösterdiğimiz uluslararası işbirliğinde de güvenilir bir terörle mücadele gücü olarak, bu bizim için önemli." diyerek sözlerini noktaladı.