İsveç Adalet Bakanı Strömmer, Brüksel'de gerçekleştirilen toplantıda terör örgütüne katılımın yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısının dün meclise sunulduğunu belirtti.

Strömmer, "Parlamento şimdi tasarıyı oylayacak. Mevzuat değişikliklerinin 1 Haziran 2023'te yürürlüğe girmesi meclise önerildi. Tasarı, terör örgütlerine katılımı yasaklayacağımız anlamına geliyor." ifadelerinde bulundu.

Strömmer, yasayla ilgili olarak "Daha genel anlamda suç sayılan şey; teröristlerin çalışmalarını desteklemek veya güçlendirmektir. Kamp kurmak, lojistik destek ve ulaşım sağlamak, yemek dağıtmak gibi eylemler, terör örgütüne destek amacıyla yapılıyorsa suç sayılacaktır." dedi.

Strömmer: Maalesef mevzuatımızda bir boşluk vardı

İsveç Adalet Bakanı Strömer, "Bence bu çok önemli bir yasa. Bu yasa, komşu ülkelerdeki terörle mücadele yasalarının normal standardında. Maalesef mevzuatımızda bir boşluk vardı. Şimdi o boşluğu dolduracağız. Hem ülke olarak hem de faaliyet gösterdiğimiz uluslararası işbirliğinde de güvenilir bir terörle mücadele gücü olarak, bu bizim için önemli." diyerek sözlerini noktaladı.