New York Polis Departmanına ait bir kamyondan çelik barikatları indiren işçiler, bunları Manhattan'daki adliye binası ve Manhattan Bölge Savcılığı ofislerinin önüne yığarken görüldü.

Trump, Truth Social'da yaptığı açıklamada, yetişkin film yıldızı Stormy Daniels'a yapıldığı iddia edilen sus payı ödemesiyle ilgili olarak Salı günü bir tutuklama beklediğini söyledi ve destekçilerini protestoya çağırdı.

Trump "Protesto edin, ulusumuzu geri alın!" dedi.

Çağrısı, destekçilerinin nasıl karşılık verebileceği konusunda endişelere yol açtı. Eski başkan 2020'deki seçim yarışını kaybettiğinde, tabanına yaptığı karşılık verme çağrıları 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'na yapılan saldırıyla doruğa ulaştı.

Son günlerde bir dizi milletvekili protesto çağrısına destek verdi. New Hampshire Valisi Chris Sununu (R) ve Trump'ın bir zamanlar ekonomi danışmanı olan Gary Cohn barış arzularını vurguladılar. Senatör Elizabeth Warren (D-Mass.) Trump'ın olası bir tutuklanmasını protesto etmek için "hiçbir neden olmadığını" söyledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy (R-Calif) Pazar günü yaptığı açıklamada "şiddet ya da zarar" olmaması gerektiğini söyledi.

McCarthy, Trump'ın açıklaması sorulduğunda "İnsanların bu tür şeyleri protesto etmemesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Trump'ın eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, Trump hakkındaki olası iddianameyi "derinden rahatsız edici" olarak nitelendirdi ancak "şiddete müsamaha gösterilmeyeceğini" kaydetti.

Pence, "Amerikalıların seslerini duyurma ve eski başkana yönelik siyasi amaçlı bir kovuşturma gibi görünen bu durumdan duydukları hayal kırıklığını ifade etme hakkına saygı duyuyoruz" dedi. "Ancak şiddete müsamaha gösterilmeyeceği ve şiddete başvuran herkesin yasaların izin verdiği ölçüde yargılanacağı konusunda çok net bir mesaj vermek istiyoruz."

Manhattan Bölge Savcılığı Trump'ın olası tutuklamayla ilgili iddiaları hakkında yorum yapmayı reddetti.