Tunus Halk Meclisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Buderbale, Filistin ile İsrail arasında devam eden çatışmayı görüşmek üzere acil toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Parlamento Birliğinin (İSİPAB) çevrim içi toplantısına katıldı.

Buderbale, Filistin halkının zor şartlar altında direndiğini vurgulayarak, "Filistin halkının, işgalci düşmanın savunmasız sivillere yönelik acımasız saldırıları karşısında gösterdiği kararlı direnişi selamlıyorum. Filistin halkının gasbedilmiş hakları için yürüttüğü mücadeleyi destekliyoruz." dedi.

Tunus Meclis Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yahudi Zuckerberg'in Meta'sı 'Filistin'e desteği' işten çıkarma sebebi olarak gösterdi Yahudi Zuckerberg'in Meta'sı 'Filistin'e desteği' işten çıkarma sebebi olarak gösterdi

"İşgalciler, 1948 yılındaki Nekbe’yi tekrarlamak için destekçilerinden aldığı yeşil ışık ile başlattığı plan çerçevesinde Gazze nüfusunun yarısından fazlasını zorla yerinden etmeye çalışıyor. Gazze Şeridi'ni binlerce şehit ve yaralıyla bir mezarlığa dönüştürmeye çalışıyor."

Gazze Şeridi'nden gerçekleştirilen saldırıları "terör saldırıları" şeklinde nitelendirenlere de cevap veren Buderbale, “Bu saldırılar yıllardır devam eden işgalcilerin saldırılarına karşı meşru bir müdafaadır." ifadelerini kullandı.

"70 yıldan uzun süredir, Filistin topraklarının gerçek sahipleri, adaletsizliğe, kuşatmaya, açlığa, keyfi tutuklamalara ve ölüme mahkum edildi." diyen Buderbale, "çifte standart politikasının bir an önce sona erdirilmesi ve İsrail'e hesap sorulması" çağrısında bulundu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmalara ilişkin 7 Ekim’de yaptığı açıklamada "Tunus, işgal altındaki Filistin halkıyla tam ve koşulsuz dayanışma içinde olmaya devam edecek. Filistin halkı, işgal altındaki topraklarını tekrar alma hakkına sahiptir." demişti.