Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Hatay Arkeoloji Müzesi'nde kurulan çadır kentte ki toplantıda sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Yapılan toplantının ardından, Hatay Kültürel Mirasını Yaşatma Projesi kapsamında alınan kararları hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Nisan ayı sonuna kadar Koordinasyon Merkezi’nin hizmete açılacağını belirten Bakan Ersoy, "Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yanındaki arazide 2 geçici hizmet ofisi ile 31 geçici konaklama konteynerinden oluşan merkezi hızlıca hayata geçireceğiz. Diğer bölgelerden gelen uzman hocalarımız, profesörlerimizin de kalacağı bir merkez olacak" açıklamasında bulundu.

Devamında, “Şu ana kadar tespit edebildiğimiz kadarıyla, Hatay’da çalışma kapsamına giren 180 nokta, diğer deprem bölgelerinde ise 15 yapı tespit edildi. İlk etapta 42 noktada keşif çalışmaları başladı ve tamamlananlarda da kazı çalışmaları yapılıyor. 20’sinde kazı çalışmaları bitti ve bu noktalarda 50’den fazla eser kurtarıldı. Bu eserler Hatay Arkeoloji Müzesi Laboratuvarı’nda bakım ve restorasyonları yapıldıktan sonra eğer hak sahibi koruyabileceğini kabul ediyorsa; envanter dahilinde kendisine veriliyor. Durumu müsait değil, koruyamayacaksa da müzenin deposunda geçici korumaya alınıyor. Böylelikle ilk aşamada Afet Kazı Başkanlığı’nın çalışmaları tamamlanacak” diyerek sözlerini noktaladı.